Celiakie zasáhla i britskou královskou rodinu

Celiakie se nevyhýbá ani královským rodinám.  Trpí jí i 81letá Katharine, vévodkyně z Kentu, manželka britského prince Edwarda.

V 90.letech britská media psala o zdravotních problémech vévodkyně, která je mimo jiné známá předáváním cen vítězům tenisového Wimbledonu.  Zmiňovala především chronický únavový syndrom a deprese. Když se na přelomu tisíciletí potíží zbavila, řekla deníku Daily Mail, že nevědomky trpěla celiakií.  Problémy měla přitom nějakých 15 let. Patřila tedy mezi většinu Britů-celiatiků, kteří jsou nemocní, aniž u nich byla choroba diagnostikována.

Vévodkyně z Kentu, jež před objektivy fotografů vypadá vždy usměvavě,  a působí jako křehká až éterická bytost, je ve skutečnosti mnohem pevnější a silnější s břitkým smyslem pro anglický humor. Svou situaci nakonec zvládla.

„Jsem velmi šťastný člověk a jsem silná jako býk … Nemám žádné problémy se svým zdravím, kromě toho, že jsem celiatička,“ řekla v roce 1999 listu Daily Telegraph.

Foto: wikimedia commons, Carfax2

Metabolický syndrom a celiatici

Několik studií potvrdilo, že mnoho pacientů s celiakií, změní svou tělesnou váhu poté, co začnou praktikovat bezlepkovou dietu.

Metabolický syndrom a celiatici
Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?

I vzhledem k tomu, že o celiakii toho pořád věda nezná dost, jak ostatně píšeme i na našem webu Bezlepek.cz, zkoumají lékaři ne

Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?