karel

Známému malíři Karlu Balcarovi zjistili alergii na lepek před dvěma lety

Jednomu z nejznámějších českých malířů střední generace Karlu Balcarovi zasáhla do života alergie na lepek před dvěma lety. Zrovna, když se chystal na cestu do Itálie.

„Nějak se to sloučilo s alergií na laktózu, bylo mi hodně špatně, najednou jsem nevěděl, co mám jíst, abych to přečkal. Až doktorka určila diagnózu, a dozvěděl jsem se, na čem jsem“ vzpomíná malíř.

Ovšem potíže nazrávaly nějaký čas. „Zvláště v létě, když jsem se živil hodně těstovinami, jsem nechápal, proč jsem stále unavený a bez energie, nechápal jsem, proč jídlo, které mi žena uvařila, a bylo vynikající, nemůžu strávit, takže alergie se postupně „radikalizovala“,“ popisuje postupně se objevující příznaky Karel Balcar.

Teď už si hlídá svůj jídelníček. V podhorské vesnici, kde tráví nejvíce času, se naštěstí dají koupit některé bezlepkové potraviny, popřípadě v okolních městech ve zdravých výživách dokupuje, co potřebuje. „Tím, že se ženou pracujeme převážně doma, jsem ušetřen veřejného stravování. Manželka vaří pro celou rodinu teď převážně z bezlepkových surovin, resp. když vaří jídlo, které nemůžu, tak mi zároveň připraví alternativu. Vlastně nejvíce starostí působí má alergie mé ženě,“ dodává s jistou nadsázkou známý malíř.

„Asi nejvíce se „nevýhody“ alergie projevují, když chci s někým zajít do restaurace na oběd nebo večeři, a musím vysvětlovat, na co všechno jsem alergický,“ připomíná Karel Balcar potíže, které jsou známé asi každému, kdo je podobně nemocný.

Karel Balcar studoval jadernou fyziku, ale později absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Berana. Věnuje se naturalistické až hyperrealistické figurální malbě. Velkému ocenění se mu dostalo i v cizině, když se stal finalistou prestižní Artlink@Sotheby’s 2000. Uspořádal řadu samostatných výstav a účastnil se téměř padesáti kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Ukázky z Balcarových děl můžete vidět například na jeho webu www.karelbalcar.com.

Foto: archiv K.Balcara

Celiakie a dárcovství krve

Rádi byste pomohli druhým a nemůžete, ačkoliv opravdu chcete. To je realita lidí s určitými typy...

Celiakie a dárcovství krve