obiliss

Jaké bývají příznaky celiakie u kojenců a batolat

Jeden ze základních postupů předcházení či včasnému zjištění patologických stavů, včetně celiakie,  je systém preventivních prohlídek, které jsou v útlém věku dítěte častější, než v pozdějším období. Jejich počet a frekvence je nastavena tak, aby, pokud možno, došlo včas k zjištění odchylek od normálního vývoje jedince.

Součástí preventivní prohlídky je podrobná osobní a rodinná anamnéza. Právě informace o výskytu celiakie v rodině znamená zvýšené riziko rozvoje onemocnění a pediatr tento fakt bere na zřetel.

Pokud rodiče mají obavu, zda je s jejich potomkem všechno v pořádku, mohou se na pediatra obrátit kdykoliv podle potřeby mimo preventivní prohlídky. Celiakie se může projevit prakticky v jakémkoliv věku (pokud osoba konzumuje lepek).  Projevy mohou být velmi různorodé.

„U dětí do 2 let věku převládají tzv. střevní příznaky. Dítě má velké, vzedmuté bříško, objemné a zapáchající stolice, dále je mrzuté a bez zájmu o okolí, může trpět na otoky. Obecným znakem, který se může objevit, ale zároveň být příznakem mnoha jiných onemocnění, je neprospívání.  Paradoxně se celiakie může projevit i zácpou,“ popisuje gastroenterolog Petr Jabandžiev z Dětské fakultní nemocnice V Brně – Černých polích.

U starších dětí (a dospělých) ubývá střevních příznaků, které mohou, ale vůbec nemusí být přítomny. „Jediným příznakem tak může být úbytek hmotnosti, zpomalení růstu, chudokrevnost, psychické změny, zvýšená únava, gynekologické poruchy, kožní projevy atd. Tyto příznaky může vyvolat celiakie, ale i široká škála jiných onemocnění,“ upozorňuje  gastroenterolog Jabandžiev.

Rozeznat příčinu potíží tedy může jen lékař a odborné vyšetření.

Bezlepek.cz, foto: wikimedia commons

Bezlepkový život s malým celiakem

Víte, co je ještě větší výzva, než si vyslechnout od lékařů diagnózu celiakie? Hádáte správně,...

Bezlepkový život s malým celiakem