?????????

Trvalo 15 let, než lékaři přišli na to, že těžce nemocná dívka má celiakii

Zveřejňuje strastiplný příběh, který měl po mnoha a mnoha letech přece jen veselejší konec. Autorka, která ho poslala a také prožila, dostává koš bezlepkových potravin.

Od raného dětství dnes už dospělá slečna Lucie trpěla příznaky celiakie, ale žádný lékař takovou diagnózu nestanovil. Byla ze všeho moc nešťastná, stále unavená a náladová. „Měla jsem pocit, že mi všichni křivdí a snaží se mě provokovat a nemají mě rádi. Na všechno jsem zapomínala,“ popisuje stále se zhoršující trable doma a ve škole. První stupeň základní školy jsem ale prošla se samými jedničkami. V páté třídě ale dostala záchvat a lékaři prokázali epilepsi. Od druhého stupně se  všechno rapidně zhoršovalo.

„Zjistili mi nefunkčnost štítné žlázy, nedostatek železa v krvi, a malé množství krvinek, poruchu imunity, poruchu krátkodobé paměti. Měla jsem pocit, že je celý svět proti mně,“ líčí stále živé vzpomínky slečna Lucie. Komplex onemocnění nesl s sebou velká životní omezení a polykání množství prášků a obíhání doktorů.

Potíže nebraly konce. Lucie dostávala další a další epileptické záchvaty, byla pořád unavenější a náladovější, stával se z ní introvert. Když zrovna nebyla ve škole, kde neustále spala, nebo doma, kde také neustále spala, dělaly jí společnost scifi knihy, kde se uchylovala do jiných a lepších světů, kde její problémy neexistovaly.

„Po kontrole na endokrinologii na konci deváté třídy kvůli štítné žláze mě doktorka obvinila, že neberu prášky a že z toho můžu mít vážné zdravotní komplikace. Měla jsem mizerné výsledky krve. Rozbrečela jsem se v ordinaci, a přísahala, že beru prášky přesně tak, jak mám,“ vzpomíná.

A tady, když už na to byly psychicky hodně špatně, se na ní konečně usmálo štěstí. Doktorku napadlo udělat test potravinových alergií a z krve a následně biopsií na gastroenterologii ji diagnostikovali celiakii. Konečně, po tolika letech. Nyní už pět let drží poctivě bezlepkovou dietu a vše se začalo obracet k dobrému.

Kvůli celiakii neměla vyživený mozek a z toho měla i zmíněné epileptické záchvaty. „Dodneška to vnímám jako velkou nespravedlnost, ale žije se mi lépe, snadněji, šťastněji, všechno se najednou zlepšilo. A já už se necítím jiná než ostatní,“ dodává Lucie.

Ilustrační foto: Thinkstock

Co nejčastěji doprovází celiakii?

Přestože lékařské znalosti v oblasti autoimunních chorob se neustále prohlubují, stále zůstává řada nejasných a nezodpovězených

Co nejčastěji doprovází celiakii?