lekar

Je potřeba zvyšovat nově diagnostikovaným celiatikům přísun minerálů a vitamínů?

Potřebují nově diagnostikovaní pacienti s celiakií zvýšený přísun minerálů a vitamínů? Na dotaz čtenářky našeho webu Bezlepek.cz odpověděl odborník na celiakii z FN Brno MUDr Petr Jabandžiev.

Je prokázáno, že velké procento nově diagnostikovaných pacientů trpí (ale nemusí) na anemii z nedostatku železa, na nedostatek vitaminu D, potažmo je u pacientů ovlivněn kalcium fosfátový metabolismus, dále trpí na nedostatek vitaminů skupiny B, vitaminů rozpustných v tucích, zinku, kyseliny listové a podobně.

„Problémem může být zpočátku  schopnost poškozeného trávicího traktu dodávané makro i mikronutrienty vstřebat, ale stav by se měl postupně upravit,“ říká doktor Jabandžiev. „V nejtěžších případech můžeme přistoupit k parenterální dodávce (do žíly). Nález se může velice lišit u jednotlivých pacientů a je třeba přistupovat individuálně,“ zdůrazňuje lékař.

Obecně, novému pacientovi je doporučena v první řadě striktní bezlepková dieta, která umožní uzdravení střevní sliznice, většinou se doporučuje první týdny omezení mléčných výrobků a až po vyhojení sliznice dodávka železa, pokud je třeba. Nezbytná je podle Jabandžieva nutričně vyvážená a pestrá strava. „Znovu opakuji, velice záleží na konkrétním pacientovi. O adekvátním postupu rozhodne ošetřující lékař, resp. gastroenterolog,“ upozornil lékař.

Ilustrační foto:  Thinkstock

Tipy pro výživu těhotných celiaček

Tématu těhotenství a celiakie se z pohledu ryze lékařského věnovala na Bezlepek.cz už dříve MUDr. Bára...

Tipy pro výživu těhotných celiaček
Je bezlepková dieta špatná pro vaše srdce?

Existuje podezření, že neceliaci, kteří drží bezlepkovou dietu, čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění. Výsledek roz

Je bezlepková dieta špatná pro vaše srdce?