koj

Kdy začínat s lepkem u kojenců

Názory na zavádění potravin obsahující lepek do výživy malých dětí prošly vývojem. Zatímco ještě nedávno se mělo za to, že riziko celiakie u dětí se sníží, bude-li jíst bezlepkovou stravu co nejpozději, nyní se experti přiklánějí k tomu, aby si kojenec na lepek zvykal dříve. Vychází se z mnohých studií, podle kterých je riziko vzniku celiakie v takovém případě menší.

Studie zveřejněná v roce 2005 v časopise Journal of American Medical Association se zabývala právě otázkou zavedením stravy obsahující lepek u dítěte před čtyřmi měsíci jeho věku.

Nancy Lapidová k výsledkům studie uvádí, že děti, které jedly lepek před čtyřmi měsíci svého věku, měly pět krát vyšší riziko vzniku celiakie v dětství ve srovnání s dětmi, které začaly konzumovat stravu obsahující lepek mezi čtyřmi a šesti měsíci stáří. Ale děti, které poprvé jedly lepek v sedmi měsících nebo později, měly také vyšší riziko ve srovnání s dětmi, které se s ním poprvé setkaly mezi čtyřmi až šesti měsíci. I když zde nebylo riziko tak vysoké.

„Zdá se, že výzkum ukazuje, že optimální čas zavádět stravu obsahující lepek je ve věku od čtyř do šesti měsíců, přesto uváženě a v malém množství.

Stejného názoru jsou i mnozí čeští lékaři, například Zbyněk Mlčoch také doporučuje začít jíst lepek od čtvrtého měsíce.

Matka, která sama není celiatička, by měla lepek běžně konzumovat, aby se skrze mateřské mléko dostával k dítěti.

Pokud jde o kojení, několik jiných studií ukázalo, riziko vzniku celiakie bude nižší, pokud je dítě ve zmíněných čtyřech až šesti měsících také kojeno, ještě nižší pak, pokud kojení pokračuje po delší dobu.

Zdroj: celiac.com, foto: wkimedia commons, Aleksandra Pospiech

Michael Douglas drží bezlepkovou dietu

Michael Douglas je nejnovější celebritou, která veřejně přiznala, že drží bezlepkovou dietu. 70letý americký herec nicméně nepo

Michael Douglas drží bezlepkovou dietu
Pozor na životu nebezpečnou cizrnovou pomazánku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala přísné varování před konzumací Cizrnové rostlinné pomazánky značky Lun

Pozor na životu nebezpečnou cizrnovou pomazánku