meddd

Jak na bezlepkový medovník

Pokud se zajdeme zahřát do kavárny ve městě nebo na horách sundáme lyže a objednáme si kávu, nezřídka nás lákají i na medovník. Bohužel v drtivé většině s lepkem. Často se nám sbíhají sliny, ale bohužel. Připravit tradiční medovník je poměrně náročné a nejinak je tomu s jeho bezlepkovou variantou. Vyzkoušeli jsme jednu z Receptů bez lepku a stojí zato. Jak slibuje autorka, je hodně sladký, hodně sytý a hodně dobrý.

Co budeme potřebovat:

500 g mouky 1/2 samokypřící Doves Farm 1/2 Schär

70 g másla

130 g cukru

60 ml vody

130 medu

1/2 lžičky kypřícího prášku

Špetka perníkového koření

2 vejce

Karamelové Salko (na krém)

1 máslo (na krém)

Postup 

Cukr nasypeme do hrnce a lehce zkaramelizujeme. Opatrně s teplotou, abychom karamel nespálili. Do hotového karamelu nalijeme vodu a rozvaříme. Při nalévání dávejte pozor, karamel je horký a prská. Přidáme med, máslo a podle potřeby ještě přihřejeme, aby se vše spojilo. Necháme vychladnout. Přidáme mouku, kypřící prášek, vejce a perníkové koření a vše promícháme. Těsto necháme chvíli odležet a připravíme si 5 kol z pečícího papíru.

Těsto rozdělíme na 5 dílů a dáme kousíček bokem na posypání. Placky rozválíme přímo na pečícím papíru. Dáváme postupně do trouby. Pečeme na 200 stupňů asi 7 minut. Poslední kousek (šestý), který později rozdrobíme, upečeme v libovolném tvaru. Placky opatrně sundaváme z plechu a necháme vychladnout.

Připravíme si krém. Vyšleháme jedno celé máslo s karmelovým Salkem (můžeme krém trochu odlehčit přimícháním několika lžic hotového pudingu). Všechny vrstvy spojíme, horní také namažeme krémem a posypeme rozdrobenou poslední plackou. Dort zabalíme do fólie a uložíme na chladné místo proležet. Podle autorky na 2-3 dny. Do té doby musí naše chuťové pohárky vydržet. Po uležení ho udržujte v lednici při teplotě 1-5 stupňů a zabalený ve folii, jinak vysychá.

Recept je na velkou dortovou formu. Pro menší formu použijte poloviční množství.

Zdroj: www.receptybezlepku.cz, ilustrační foto: FB

 

Měkké bezlepkové perníčky na Nový rok

Na Nový rok to chce nějakou tu mňamku. Třeba měkké bezlepkové perníčky. Příprava zabere trochu času, ale zato si pak pochutnáme

Měkké bezlepkové perníčky na Nový rok