obraz

Může souviset celiakie s astmatem?

Tým vědců spojených s Northeastern University v americkém Bostonu objevil, jak jsou nemoci propojené na základě svých společných molekulárních interakcí. Použil matematické postupy na analýzu mapy molekulárních interakcí uvnitř buněk, jedná se o tzv. lidský interactom. Tak vědci zjistili, že nemoci se na molekulární úrovni různě „překrývají“ nebo „sousedí“. To může vést k dosud nečekaným vztahům mezi různými chorobami.

Molekulární biolog Albert-László Barabàsi říká, že větší počet výzkumů jasně ukazuje, že lidské nemoci lze interpretovat pouze v kontextu složité molekulární sítě mezi částmi buněk.

Vědci analyzovali 299 onemocnění. Zjistili, že 226 z nich mělo své vlastní specifické „sousedství“ nebo „okolí“ v rámci interactomu. Všimli si, že onemocnění v rámci stejného „sousedství“ měla více společného, ​​pokud jde o molekulární funkce nebo symptomy a naopak nemoci, které byly daleko od sebe v rámci interactomu, měly společného velmi málo, co se týká molekulárních funkcí nebo symptomů.

Takto objevili, že „sousedství“ astmatu a celiakie se překrývají, což naznačuje, že mají společné molekulární „kořeny“, i když projevy obou chorob jsou velmi odlišné. To je velmi zajímavý a potenciálně slibný objev, který může otevřít cestu k mnohem hlubšímu pochopení vztahů mezi celiakií a řadou dalších onemocnění.

Zdroj: celiac.com, Northeasternnews.edu, ilustrační foto: Thinkstock