gluten22

Američtí zákonodárci navrhují označovat léky, které neobsahují lepek

Ačkoliv v Česku povědomí o tom, že mnohé léky také obsahují lepek, není příliš rozšířené, v Americe to organizace bezlepkářů považují za problém. Dva kongresmani v USA se nyní snaží navrhnout zákon, který by vyžadoval jasnou identifikaci farmaceutických produktů ohledně lepku.

Jak se lepek stává součástí léků, je několik. Podle serveru Gluten free drugs nejčastěji jde o cukerné alkoholy, které slouží coby pomocné látky. Cukerné alkoholy nejsou skutečné cukry. Nacházejí se přirozeně v řadě druhů ovoce a zeleniny, jsou také ale extrahovány z jiných zdrojů, včetně pšeničného škrobu. Následně se pak používají při přípravě léků.

Vedle léků bývají také obsaženy v diabetických produktech a různých výživových doplňcích, jako jsou například nutriční tyčinky.

Zdroj: glutenfreedrugs, foto: Thinkstock

Může souviset celiakie s astmatem?

Tým vědců spojených s Northeastern University v americkém Bostonu objevil, jak jsou nemoci propojené na základě svých společnýc

Může souviset celiakie s astmatem?
Kdo a proč je náchylný k celiakii?

Jak víme, počet lidí, u kterých propukne celiakie, v posledních desetiletích stále narůstá. Jedná se o velice komplexní problém

Kdo a proč je náchylný k celiakii?