Jaké jsou nejčastější chybné diagnózy celiakie

Jak je známo, celiakie má vedle typických i celou řadu netypických příznaků, které velmi ztěžují stanovení diagnózy. Bohužel není výjimkou, že se na nemoc přijde až po dlouhých letech chození od lékaře k lékaři.

Odborný časopis US Pharmacist uvedl, jaké jsou nejčastější chybné diagnózy celiakie, než se na skutečnou nemoc přijde. Situace je vztažena na Ameriku, v Evropě a v Česku samozřejmě může být stupnice částečně odlišná.

Mezi nejběžnější mylné diagnózy patří:

1.   Syndrom dráždivého střeva, IBS: Lidem s celiakií často lékaři říkají, že mají syndrom dráždivého střeva (tračníku), i když  mají celiakii. IBS je funkční porucha střev, která se projevuje hlavně problémy při vyprazdňování tlustého střeva. Ve skutečnosti je syndrom dráždivého tračníku nejběžnější nesprávná diagnóza u osob s celiakií.

2.   Zánětlivé onemocnění střev, IBD: Přichází v těsném závěsu za IBS, co se mylné diagnózy týká. Zahrnuje dvě nemoci, Crohnovu chorobu a ulcerativní kolitidu.

3.   Gastro-refluxní choroby: Docela vysoké procento nově diagnostikovaných celiatiků má reflux, poruchu, kdy proniká obsah žaludku zpět do jícnu.

4.   Vředy: Vředy bývají často neprávem v podezření, než je konečně diagnostikována celiakie.

5.   Virová gastroenteritida: Další velmi běžná nemoc, kterou lékaři uvádějí, než přijdou na celiakii. Jde o záněty trávicí soustavy vyvolané viry a způsobující kombinaci průjmu, zvracení, křečí a bolestí břicha.

6.   Chronický únavový syndrom: Na únavu si stěžují celiatici zcela běžně, je to často typický příznak nemocných, kteří nedrží bezlepkovou dietu. Ale podle amerického odborného časopisu se lékaři k této diagnóze uchylují dříve, než dojdou k celiakii.

7.   Alergie: Mnoho lidí se trápí s nejrůznějšími alergiemi, než jsou diagnostikovány na celiakii.

8.   Parazitární infekce: Celiakie svými příznaky může odrážet projevy některých střevních parazitů.

9.   Onemocnění žlučníku: Další poměrně častá a nesprávně určená nemoc, pro některé podobné příznaky s celiakií.

10. Kolitida: Dalším společným viníkem chybné diagnózy je kolitida, chronické onemocnění střevní sliznice, které rovněž sdílí mnoho symptomů s celiakií.

11. Cystická fibróza: Tato smrtelná dědičná nemoc postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu. V řadě případů se právě stává, že lékaři mají podezření na cystickou fibrózu, spíše než na celiakii, a tím se prodlužuje stanovení skutečné diagnózy, a tedy léčby a zotavení. Nehledě na psychickou zátěž pacienta.

12.  Psychické problémy: Nezřídka lékaři vidí příčiny problémů v pacientově psychice a posílají ho k psychologům.

13. Intolerance laktózy: Jde o částečnou nebo úplnou neschopnost trávicího traktu zpracovávat laktózu, tedy mléčný cukr. Intolerance laktózy je velmi běžná nesprávná diagnóza. To může souviset s tím, že nezřídka tato nemoc celiakii doprovází.

Zdroj: US Pharmacist, celiac. com, foto: Thinkstock

 

V září bude Setkání celiaků v Plzni

Již tradiční Setkání celiaků v Plzni se letos uskuteční v sobotu 12. září. Serveru Bezlepek to oznámila předsedkyně Celia clubu

V září bude Setkání celiaků v Plzni