cyklist

Bezlepková dieta u sportovců nemusí vést k lepším výkonům

Někteří sportovci, aniž by trpěli celiakií, se uchylují k bezlepkové dietě, ve snaze zlepšit své výkony. Známým propagátorem bezlepkové diety je například tenisová hvězda Srb Novak Djokovič. Ten jí léta dodržuje a dokonce o tom napsal knihu.

Sportovci, kteří si bezlepkovou dietu nasadili, tvrdí, že se cítí lépe, jsou rychlejší, výkonnější, méně unavenější. Někteří sportovci užívají bezlepkovou dietu jen krátkodobě, před závody.

Nedávná, byť svým rozsahem menší, studie zveřejněná v časopise Medicine and Science in Sports však ukázala, že bezlepková dieta nutně nepřináší sportovcům výhody.

Vědci se zaměřili na 13 mužů a žen, závodních cyklistů, kteří neměli celiakii. Po dobu jednoho týdne jedli bezlepkovou stravu a za další týden naopak jejich obvyklou stravu obsahující lepek. Vedle řady zkoumaných parametrů prováděli výzkumníci i krevní rozbory cyklistů. Došli k závěru, že v krátkodobém horizontu se nezdá, že by bezlepková dieta poskytovala sportovcům jakoukoli výhodu v jejich výkonech. Důvodů však může být celá řada a podobné výzkumy jsou na samém počátku. Podle autorů studie například někteří sportovci ve snaze využívat bezlepkovou dietu nahrazují stravu potraviny, které z hlediska jejich cíle nejsou o moc lepší.

Jak také nedávno poznamenal magazín Time, asi jedno procento Američanů má celiaki. Přesto kvůli módní vlně, téměř polovina tamních lidí, kteří kupují bezlepkové výrobky, touto nemocí netrpí.

Zdroj: Time, Medicine and Science in Sports, ilustrační foto: wikimedia commons, Mirek 256

I některé giny, whisky a vodky jsou bezlepkové

I lidé nemocní celiakií možná v životě někdy zatouží připít si skleničkou whisky nebo vodky. Drtivá většina ale tohoto tvrdého

I některé giny, whisky a vodky jsou bezlepkové
Sport a celiakie. Na co si dát pozor

Výživná jídla, cílené diety a dostatek vhodných tekutin pomáhají sportovcům zvyšovat výkon. Je celá řada zdravých sportovců, kt

Sport a celiakie. Na co si dát pozor