vo

Kanada povoluje oves jako bezlepkovou potravinu

Kanadská vláda minulý týden schválila zvlášť produkovaný oves a potraviny z něj vyráběné označovat jako bezlepkové. Tím se Kanaďanům nemocným celiakií otevřou další možnosti  stravování.  Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví se zakládá na současných vědeckých důkazech.

O škodlivosti ovsa pro celiatiky se dlouho vedly spory. V poslední době se však má za to, že na rozdíl od pšenice, ječmene a žita je oves bezpečný. Musí být ovšem zpracováván zcela odděleně od ostatních obilovin obsahujících lepek. Jinak totiž dochází ke kontaminaci a tím se oves stává pro celiatiky nebezpečným.

Oves certifikovaný jako bezlepkový je už nyní k dostání v řadě zemí světa, včetně Česka, nezřídka však tato praxe nemá jasný právní rámec. K tomu nyní přistoupila Kanada. Oves a ovesné produkty tak mohou být označované jako bezlepkové, pokud mají méně něž 20 ppm lepku.

Tamní vláda si od toho kromě zvýšeného sortimentu pro bezlepkáře, slibuje povzbuzení zemědělské výroby, konkrétně pěstování ovsa, a to v době, kdy celosvětový trh s bezlepkovými potravinami prudce narůstá.

Zdroj: allegicliving.com

Celiakie a dárcovství krve

Rádi byste pomohli druhým a nemůžete, ačkoliv opravdu chcete. To je realita lidí s určitými typy...

Celiakie a dárcovství krve