Doctor examining girl

I u dětí trpících revmatitidou by měla být zjišťována možná celiakie

I když sdružení revmatoidní artritidy a celiakie u dětí i dospělých je již dlouho známé, mnohdy se tomu nepřikládá taková důležitost, jakou si zasluhuje.

Američtí lékaři nyní vypracovali studii, která měla souvislost výskytu obou nemocí lépe ozřejmit, a své závěry nyní zveřejnili v měsíčníku Pediatrics, oficiálním časopise Americké pediatrické akademie.

Experti zkoumali celkem 2125 dětských pacientů s revmatoidní artritidou a to po dobu 6,5 let, od roku 2006 do roku 2013 a vyšetřovali je na celiakii. Objevili u nich 36 nových případů (30 dívek a šest chlapců). Celkový výskyt celiakie pro toto 6,5leté období u této skupiny nemocných revmatitidou tak činil dvě procenta.

Mezi nejčastější stížnosti těchto dětí s nově zjištěnou celiakií patřily bolesti svalů, bolesti kloubů a vyrážky. Daleko méně často uváděly žaludeční a střevní problémy, bolesti břicha, nevolnost a průjem. Všichni dětští pacienti pocítili zlepšení svých problémů poté, co přešli na bezlepkovou dietu.

I když se zdá dvouprocentní výskyt v porovnání s jinými spojenými nemocemi relativně nízký, autoři studie podtrhují důležitost screeningu na celiakii i u těchto dětí.

Zdroj: Pediatrics 06/2015, ilustrační foto: Thinkstock

I některé giny, whisky a vodky jsou bezlepkové

I lidé nemocní celiakií možná v životě někdy zatouží připít si skleničkou whisky nebo vodky. Drtivá většina ale tohoto tvrdého

I některé giny, whisky a vodky jsou bezlepkové