puin

Cukrovkáři 1. typu s celiakií čelí většímu riziku poškození zraku a selhávání ledvin

Pacienti s diabetem 1. typu, kteří mají současně celiakii, čelí zvýšenému riziku mikrovaskulárních komplikací jako retinopatie a nefropatie. Informoval o tom server celiac.com s odkazem na odborný měsíčník Diabetes Care.

Je známé, že naštěstí ne každý cukrovkář 1. typu je náchylný k přidruženým a tak vážným chorobám jako retinopatie a nefropatie. Retinopatie je omezování zásobení sítnice oka cévami, takže dochází k úbytku zraku a postupně až k jeho možné ztrátě. Nefropatie je pak poškození ledvin a jejich postupné selhávání. Vznik těchto nemocí u cukrovkářů je přičítán řadě faktorů a nyní k nim bude zřejmě možné přiřadit i celiaki.

Početný tým německých vědců analyzoval rakousko-německé databáze více než 56 tisíců pacientů. Byli mezi nimi jak lidé s celiakií, tak s podezřením na celiaki, a rovněž pacienti, kteří celiakii netrpí.

A právě pacienti s diabetem a současnou celiakií vykazovali vyšší riziko pro rozvoj retinopatie i nefropatie. Choroby se u nich projevovaly dříve. Vědci proto doporučují u cukrovkářů 1. typu pravidelná serologická vyšetření na celiakii a to i při absenci jejích klinických příznaků.

Teprve další výzkumy ukáží, zda bezlepková dieta může snížit riziko mikrovaskulárních onemocnění u těchto pacientů.

Zdroj: Celiac.com, Diabetes Care, 2015, 5, foto: wikimedia commons, Vanbocxp

Hokejista NHL, kterého celiakie nezastavila

Příběh Maxe Domiho, hokejisty hrajícího NHL, je nejen příběhem úspěchu a slávy, ale především tvrdé práce a životního přístupu,

Hokejista NHL, kterého celiakie nezastavila
Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu

Bezlepková dieta zůstává pro celiaky jedinou efektivní léčbou, nicméně ne každý ji striktně dodržuje. Jak se ale od sebe liší l

Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu