155824955

Pacienti s celiakií mají zvýšené riziko vzniku EoE

Nová rozsáhlá studie potvrdila, že u lidí s celiakií panuje mírně zvýšené riziko vzniku eozinofilní ezofagitidy (EoE), tedy eozinofilního zánětu jícnu. Eozinofily jsou druhem bílých krvinek, které se při onemocnění ve zvýšené míře vyskytují v jícnu.

Předchozí studie o vztahu mezi celiakií a EoE přinášely rozporuplné výsledky. Vědci z Univerzity v Severní Karolině nyní prozkoumali databázi více než 88 tisíc pacientů s problémy jícnu, u kterých byla prováděna biopsie a to mezi lety 2009 a 2012.

Celkem 4,6 % pacientů ve studii splnilo kritéria pro EoE a 1,4% připadlo na celiakii. Pacienti s celiakií měli o 26 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět EOE ve srovnání s pacienty, kteří neměli celiakií.

EoE se projevuje poruchami polykání a pocitem váznutí jídla v krku. Někdy tyto potíže doprovází pocit pálení žáhy. Nemoc se častěji vyslytuje u dětí a mladých lidí, nepatrně častěji u mužů. Přičina EoE není dosud známá, lékaři se domnívají, že by mohlo jít o nějakou potravinovou alergii. Vedle celiakie se soubežně s EoE vyskytuje u pacientů i alergie a astma.

Zdroj: cghjournal.org, healieo.com, stefajir.cz, foto: Thinkstock

Kde koupíte bezlepkové Juliány a Olmíky

V našem seriálu se dnes zaměříme na to, kde se dají koupit dvě bezlepkové dobrůtky a to tvarohoví Olmíci a Julináni. Oba mléčné

Kde koupíte bezlepkové Juliány a Olmíky
Je celiakie dědičná?

Mnoho budoucích rodičů celiaků se bojí, že jejich děti budou mít určitě stejnou nemoc. V převážné většině tomu tak ale není. Na

Je celiakie dědičná?