cizrna

Pozor na životu nebezpečnou cizrnovou pomazánku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala přísné varování před konzumací Cizrnové rostlinné pomazánky značky Lunter. Může se v ní vyskytovat smrtelně nebezpečný botulotoxin.

I když slovenský výrobek, který se prodává také na českém trhu není výslovně uváděn jako bezlepkový, kvůli svému uváděnému obsahu, si ho mohou případně kupovat také bezlepkáři. Cizrna je přirozeně bezlepková luštěnina a další ingredience by také neměly být s obsahem lepku.

Konkrétně jde o Cizrnovou rostlinnou pomazánku, značky Lunter, balení 100 g, doba minimální trvanlivosti do 21/08/2015.

Botulotoxin je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních jedů a jedná se proto o potravinu nebezpečnou a škodlivou pro lidské zdraví.

Dle notifikace byla uvedená šarže výrobku zaslána do ČR firmou ALFA BIO s.r.o., Kremnická 71, 974 05 Banská Bystrica. Příjemci této šarže v ČR byli KALMA a.s., Ostravská 256, Sviadnov a KIVET s.r.o., Pobřežní 249/46, Praha.

SZPI už přikázala stažení nebezpečného výrovku z obchodů.

Na Slovensku se pomazánkou otrávila jedna osoba. Podle středečních informací upadla do kómatu.

Zdroj a foto: SZPI

Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám....

Brambory: hodně muziky za málo peněz
Může souviset celiakie s astmatem?

Tým vědců spojených s Northeastern University v americkém Bostonu objevil, jak jsou nemoci propojené na základě svých společnýc

Může souviset celiakie s astmatem?
XVI. Celostátní setkání celiaků v Praze

I letos se bude konat celostátní setkání celiaků v Praze a to 7. května. Půjde již o XVI. ročník. Oznámili to organizátoři s tí

XVI. Celostátní setkání celiaků v Praze