Gwyneth_Paltrow_avp_Iron_Man_3_Paris

Americkým celiatikům lezou „bezlepkové“ celebrity pěkně na nervy

Zatímco v Evropě je všeobecné povědomí o celiakii a bezlepkové stravě stále ještě nedostatečné, zvláště, co se veřejného stravování týká, v severní Americe, kde je bezlepková dieta módou, je situace zcela jiná. 

Pacienti, kteří trpí celiakií, už nemohou „bezlepkovou propagandu“ celebrit, které žádné problémy s lepkem nemají, ani cítit, upozorňuje americký server celiac.com.

Bezlepkáři samozřejmě věcnou publicitu o nemoci a dietě vítali a stále podporují, ale veřejná debata se díky VIP osobnostem už značně posunula. Před lety sice americké i evropské celebrity obrovsky zvýšily zájem o bezlepkovou dietu i mezi zdravými lidmi, čímž nastartovaly celý potravinářský bezlepkový průmysl, který se nyní pohybuje v miliardách dolarů a stále roste. Celiatici tak nemají v USA nebo Kanadě téměř žádný problém dostat bezlepkovou stravu v restauracích, rychlých občerstveních a samozřejmě už vůbec ne v obchodech. To je nepochybně obrovským přínosem.

Avšak tím, jak se bezlepková strava stala doslova módou, – některé, zřejmě trochu nadnesené výzkumy hovoří, že až 20 procent Američanů drží bezlepkovou dietu nebo občas jedí bezlepkovou stravu,  – každá druhá celebrita se chlubí nebo ukazuje s bezlepkovým jídlem. Přesto velmi často vůbec netuší, co celiakie obnáší a jaké nebezpečí porušení diety pro nemocné znamená.

Zde je jen malý výčet osobností, které tvrdí, že drží bezlepkovou dietu, ale sotva kdo z nich je nemocný celiakií: politický a sportovní komentátor Keith Olbermann, herec Billy Bob Thornton, moderátorka Elizabeth Hasselbeck, Katherine, vévodkyně z Kentu, hráč amerického fotbalu Drew Brees, bývalá redaktorka CNN Heidi Collins, spisovatelka Sarah Vowell a herečky Zooey Deschanel, Susie Essman, Jennifer Esposito, Goldie Hahn, Gwyneth Paltrow, Emily Rossum a Rachel Weisz, tenista Novak Djokovič nebo Clintonových dcera Chelsea.

„Je to velmi přitěžující, když se vytváří publicita pro notoricky známou hvězdou, která je na bezlepkové dietě bez dobrého důvodu. Myslím, že to zlehčuje závažný zdravotní problém jakým celiakie je,“ komentuje veřejnou debatu jeden americký pacient.

„Potřebujeme lepší příklady zájmu a angažovanosti ohledně celiakie než předvádí Gwyneth Paltrow,“ píše další americký bezlepkář.

Jiný se pouští do tenisty Novaka Djokoviče, který dlouhodobě tvrdí, že za jeho úspěchy stojí právě bezlepková dieta. „Je to ostuda. Jděte na Youtube a najděte si Djokoviče v rozhovoru z 13.9.2011, kde se přiznal, že i tak stále ještě jí lepek. Díky celebritám jako on je pak celiakie vnímána jako vtip!“, rozčiluje se.

Zdroj: celiac.com, foto: wikimedia commons, Georges Biard

 

 

Kam všude nacpou lepek

Jestliže člověk trpí celiakií, nebo mu nebyla nemoc diagnostikována, avšak jeho organizmus nepříliš dobře tráví lepek, potom si

Kam všude nacpou lepek