78813180

Bezlepkové stravování ruší i školy mimo Prahu

O tom, že vyhláška, která měla lépe podchytit dietní stravování na školách, včetně bezlepkového, paradoxně vede k jeho rušení, informoval Český rozhlas. Jak serveru Bezlepek nyní sdělil Dalibor Ježorek z Klubu celiakie Brno, problém se netýká je Prahy.

Podle Ježorka nejméně jedna škola v Brně zrušila s odkazem na novou vyhlášku od září dietní stravování. Přitom tam chodí asi dvacítka dětí, které vyžadují zdravotní dietu.

Zatímco dříve některé školní jídelny umožňovaly stravování bezlepkářů, nová vyhláška, která nabyla účinnost začátkem roku, naopak proti svému smyslu, školy od dietního stravování odradila. A to kvůli nepřesně specifikovaným nákladům. Podle Ježorka chyběl jasný výklad. Školy si tak ať už záměrně nebo neúmyslně vyložily, že si musí platit nutričního specialistu. Protože na něj nemají peníze, bezlepkové a další dietní stravování nezavádějí nebo ruší. Nyní ministerstvo školství přes mluvčí vzkázalo, že nutriční poradce se nemusí platit stále, ale je ho potřeba jen při vytváření jídelníčku a při jeho změnách.

ilustrační foto: Thinkstock

Oves opět na pořadu dne

Pšenice, žito, ječmen. Obiloviny pro celiaky jednoznačně zapovězené. Jak je to ale s ovsem? Vědci...

Oves opět na pořadu dne