cer

Potravinářský gigant General Mills čelí kritice kvůli možné kontaminaci cereálií

Jeden z největších potravinářských producentů na světě, americký General Mills se v minulých týdnech dostal pod kritiku tamních bezlepkářů, že jeho výrobní postupy jsou údajně nebezpečné a nespolehlivé kvůli křížové kontaminaci bezlepkových potravin.

Do věci se vložila i známá organizace Gluten Free Watch Dog, která právě sleduje, zda bezlepkové potraviny jsou skutečně bezlepkové.

Konkrétně jde o několik výrobků General Mills, především Cheerios, které obsahují oves. Ten se v některých zemích, mimo jiné v severní Americe považuje za v podstatě bezlepkový, nesmí být ale kontaminován dalšími obilninami. A to právě bývá problém, který ukazuje na širší souvislosti s bezpečností těchto bezlepkových potravin po celém světě. V celém výrobním procesu, včetně samotné sklizně kombajnem, totiž hrozí, že dojde ke styku ječmene, pšenice nebo žita s ovsem.

Koncern General Mills ve věci nedělá mrtvého brouka, spolupracuje a hledá řešení. Ke křížové kontaminaci s ječmenem mělo dojít u některých subdodavatelů, což ukazuje na nedostatečnou kontrolu.

Experti Gluten Free Watch Dog však koncernu vytýkají i podle nich nespolehlivé testy. General Mills používá testy, které odhalují 10 dílů lepku na milion dílů (10 ppm), tedy hranice například české normy. V některých zemích se přitom bere hranice 20 ppm. Gluten Free Watch Dog ale oponují, že test není zcela spolehlivý a že by měl koncern používat metodu R7001, který je schopná zaznamenat hodnoty lepku na hranici 5 ppm, tedy více pod zdravotními limity a tím by se měla vyloučit chybová odchylka.

Organizace Gluten Free Watch Dog proto v současnosti (1.9.2015) produkt Cheerios od společnosti General Mills bezlepkářům nedoporučuje.

Zdroj: celiac.com, Gluten Free Watch Dog

Zvyšuje bezlepková dieta výkonost?

Již po několik let ovlivňuje řada celebrit na bezlepkové dietě chování obyčejných lidí. Gwyneth Paltrow, Miley Cyrus nebo tenis

Zvyšuje bezlepková dieta výkonost?