Američané už představili zákon na označování bezlepkových léků

Američtí kongresmani Tim Ryan a Nita Loweyová představili tento týden už návrh zákona, který stanoví povinné označování léků, zda obsahují obilnou složku. Oznámila to televizní stanice CNBC.  Zatímco sledování potravin, které obsahují lepek, je mezi celiatiky normální, většina pacientů, ale i lékařů si neuvědomuje, že řada běžných léků obsahuje složky, které jsou separovány z obilí.

Jak se lepek stává součástí léků, je několik. Podle serveru Gluten free drugs nejčastěji jde o cukerné alkoholy, které slouží coby pomocné látky. Cukerné alkoholy nejsou skutečné cukry. Nacházejí se přirozeně v řadě druhů ovoce a zeleniny, jsou také ale extrahovány z jiných zdrojů, včetně pšeničného škrobu. Následně se pak používají při přípravě léků.

Podle navrhovaného amerického zákona by pak všechny léky v USA měli mít označení, zda obsahují jakoukoliv složku, která je separována z obilí nebo obsahuje jinak získaný protein, způsobující nežádoucí reakci u celiatiků.

Zákon tak má pomoci lidem vyhnout se pozření lepku. Zvláště jde o dlouhodobé užívání některých léků na nejrůznější nemoci.

„Lidé musí být schopni věřit, že předepsané léky zlepší jejich zdraví, a ne zhorší,“ řekl navrhovatel zákona kongresman Ryan.

„Celiakie je rostoucí problém v naší zemi, a ti, kteří jí trpí, mají právo vědět, zda jejich lék obsahuje složky, které jsou nepříznivé pro jejich zdraví,“ dodal.

Podle studie známé kliniky Mayo Clinic z roku 2014, 1 z 141 Američanů má celiakii. Mnohonásobně více Američanů však drží módní bezlepkovou dietu.

Zdroj: CNBC