bezlepky-potraviny1

O peníze na bezlepkovou stravu požádalo 3490 klientů VZP

O finanční příspěvek na bezlepkovou stravu požádalo za letošní první pololetí 3490 klientů VZP. Z toho bylo 2775 dětí do 18 let, zbytek byli studenti do 26 let věku. Serveru Bezlepek.cz to sdělil Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Celkově vyplatila VZP za první pololetí těmto klientům přes 10 milionů korun, dětem do 18 let pak přes 8 milionů korun. Největší zájem o příspěvky byl na severní Moravě a Zlínsku, tady se přihlásilo 808 pacientů, nejméně pak ve východních Čechách, 318 klientů.

Příspěvek je určen pojištěncům VZP s diagnózou celiakie ve věku do 18 let, nebo do 26 let za předpokladu, že jsou nezaopatřenými dětmi – studenty. Ti mohou v roce 2015 získat až 6 000 Kč na nákup bezlepkových potravin. Příspěvek bylo možné čerpat v červenci a srpnu zpětně za první pololetí roku a v prosinci to bude za druhé pololetí, vždy v maximální výši 3 000 Kč. VZP dává ze zdravotních pojišťoven v Česku nejvyšší příspěvky na bezlepkovou dietu.

Přesto výše příspěvku na bezlepkovou dietu nemocným nestačí a jak z hlediska pacientů, tak lékařů, je celkově české zdravotnictví v této věci dlouhodobě kritizováno. Pacientům s celiakií by mělo být vypláceno daleko peněz, protože bezlepková dieta je dosud jediná možná léčba této závažné nemoci.

Mezinárodní den celiakie

Na středu 16. května 2018 připadá Mezinárodní den celiakie, jehož hlavním cílem je zvyšovat povědomí...

Mezinárodní den celiakie
Bezlepkový život s malým celiakem

Víte, co je ještě větší výzva, než si vyslechnout od lékařů diagnózu celiakie? Hádáte správně,...

Bezlepkový život s malým celiakem