blood-75302

Častější testování krve celiaků by pomohlo včas řešit nedostatek živin

S nasazením bezlepkové diety je pochopitelně nutné vyřadit z jídelníčku celou řadu potravin. Bude ale tělo dostávat dostatek všech potřebných látek a vitamínů i v takto omezeném jídelníčku? Je to možné, ale je důležité ohlídat, aby celiaci měli dostatek potřebných látek. Odhalit ty rizikové se pokusili vědci z Erasmus Univerzity v Rotterdamu.

Nová studie, zpracovávaná mezi lety 2009-2015, se zabývala krevními vzorky od 182 dětí, u kterých byla pravděpodobná budoucí intolerance k lepku. U 119 z nich byla později diagnostikovaná celiakie a byly tak nuceny přejít na bezlepkovou dietu. Zkoumány byly především nutriční nedostatky a disfunkce štítné žlázy. V krvi se měřily hladiny hemoglobinu, ferritinu, vápníku, kyseliny listové, vitamínu B12, Vitamínu D, thyroxinu.

Nejběžnější nedostatkovou látkou se po přechodu na bezlepkovou dietu ukázalo železo. Téměř 28 % celiaků jej nemělo v dostatečném množství. Deficit železa je však velmi vážným problémem, protože u 9 % dětí vedl až k chudokrevnosti. V měření následovaly deficity vitamínu D (27 %) a kyseliny listová (14 %), což jsou také sloučeniny, jejichž nedostatek může chudokrevnost způsobit. Naopak žádné nestandardní hladiny nebyly pozorovány u vitamínu B12, či vápníku.

Ze studie tedy plyne zásadní doporučení. Jestliže dojde k diagnóze celiakie, a speciálně u dětí, je vhodně podstupovat pravidelně komplexní krevní testy, které by mohly odhalit nutriční nedostatky tak, aby mohl být problém řešen, než se projeví jako závažná choroba. Dnes je v mnohých zemích krevní testování spíše vzácné a lidé ho podstupují, až když se dostavuje únava, nějaké fyzické problémy nebo v případě dětí nestandardní růst.

Zdroj: http://www.celiac.com/articles/24199/1/Ongoing-Blood-Tests-Not-Needed-for-Children-with-Celiac-Disease/Page1.html, ilustrační foto: Pixabay

Je kosmetika obsahující lepek nebezpečím?

Lepek se dnes nachází v celé řadě produktů, nikoliv pouze v jídle, ale i v různých kosmetických přípravcích a drogérii, kterou

Je kosmetika obsahující lepek nebezpečím?