cigarette-110849

Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?

I vzhledem k tomu, že o celiakii toho pořád věda nezná dost, jak ostatně píšeme i na našem webu Bezlepek.cz, zkoumají lékaři nejrůznější její souvislosti. A to i ty, které by asi většinu pacientů nebo zájemců, na první pohled nenapadli.

Je známé, že pod tlakem protikuřáckých kampaní ve vyspělém světě počet kuřáků i samotné množství vykouřených cigaret v posledních letech neustále klesá. Může ale rostoucí počet celiaků být s tímto vůbec dáván do souvislosti?

Ale ano. Je ale velmi době zdokumentováno, že mezi kuřáky je menší podíl celiaků než u nekouřící populace, což na první pohled působí, že tabák by mohl mít nějakou skrytou preventivní složku s pozitivním dopadem na proces trávení lepku. Pro gastroenterology představuje tato skutečnost po dlouho dobu záhadu.

V dopise adresovaném odbornému magazínu American Journal ofGastroenterology, který zaslali profesoři z University of Alberta v kanadském Edmontnu, se nachází blízký příslib publikace nové studie, která přinese nějaké zajímavé závěry. V Kanadě jsou totiž k dispozici velmi podrobná zdravotnická data, která umožní provázanost celiakie s kouřením potvrdit, či vyvrátit.

Doktor Van Zanten se na základě podkladů, jenž už viděl, domnívá, že kouření spíše pomáhá potlačit viditelné klinické projevy celiakie, než že by chránilo tělo před nemocí samotnou.

Zdroj: Celiac.com

Sportovci a celiakie

Celiakie, alergie na lepek a intolerance lepku mají jedno společné. Lidé, kteří těmito nemocemi trpí,...

Sportovci a celiakie
Zásady přípravy bezlepkového jídla

Většina celiatiků určitě zná odlišnosti v přípravě běžného jídla a toho bezlepkového. Přesto neuškodí podívat se na soubor zása

Zásady přípravy bezlepkového jídla
Souvislost neplodnosti u žen a celiakie

To, že ženy nemocné celiakií mohou mít nezřídka problémy s otěhotněním, je poměrně známé. Vědci se nyní na problém podívali z o

Souvislost neplodnosti u žen a celiakie