Novak_Djokovic_French_Open_2015

Zvyšuje bezlepková dieta výkonost?

Již po několik let ovlivňuje řada celebrit na bezlepkové dietě chování obyčejných lidí. Americké herečky Gwyneth Paltrow, Miley Cyrus nebo tenisová hvězda Novak Djokovič jsou jen některými z těch, kteří tvrdí, že bezlepková dieta zásadně změnila jejich život, a díky ní teď cítí mnohem více energie než kdykoliv předtím. Některé dosavadní výzkumy to nepotvrzovaly.

Listopadový výzkum Rowett institutu Aberdeenské univerzity nyní prokázal, že bezlepková dieta vede k lepšímu zažívání a nárůstu lidské výkonnosti.

Veškeré zkoumané osoby s průměrným věkem okolo 38 let a BMI blížící se 24,8 potvrdily, že jejich některé potíže, žaludeční křeče, nadýmání a bolesti ustaly v průběhu třítýdenního testování. Celkem byla data sbírána od 95 dospělých, z čehož 64 byli ženy a 31 muži. Tato největší britská studie svého druhu došla k závěru, že dietní bezlepkové stravování může vést ke zdravějšímu životu a dovést člověka k vyšším výkonům.

Vyřazení lepku vedlo účastníky i k dalším pozitivním stravovacím návykům, například zvýšili obsah vlákniny a naopak utlumili příjem soli, co pozitivně ovlivnilo hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

Je však otázka, zda a jak se bezlepková dieta z hlediska výkonnosti neprojevuje různě u celiaků a u zdravých lidí.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/health/article-3339328/Could-going-gluten-free-boost-brain-power-Landmark-study-reveals-diet-reduces-fatigue-increases-energy-levels.html

Foto: wikimedia commons, Tatiana

Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu

Bezlepková dieta zůstává pro celiaky jedinou efektivní léčbou, nicméně ne každý ji striktně dodržuje. Jak se ale od sebe liší l

Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu