Počty dětských celiaků ve Skotsku podivně narůstají

Počty dětí s problémy při trávení lepku se v jedné části Skotska více než zdvojnásobily a to za pouhých pět let. Potvrzuje to nový průzkum mezi obyvateli.

Anomálie se týká správního celku Lothian, kde počty dětí, kterým byla diagnostikována celiakie mezi lety 2010 a 2015, značně narostly. Alespoň takové výsledky průzkumu byly prezentovány na nedávném setkání místních zdravotních expertů se zaměřením na zdraví dětí.

Data z Královské nemocnice pro nemocné mladistvé ukazují, že nemocniční zařízení odhalilo celiakii mezi rokem 2010 a 2014 u 168 pacientů ve věku do 16 let; přičemž 30% z tohoto počtu bylo diagnostikováno přímo v roce 2014, ve srovnání s 12,5% v prvním roku zaznamenávání statistik.

Lékaři však nejsou s to určit, zda za nárůstem stojí lepší diagnostické technologie, větší množství prevenevních prohlídek, či rozšiřování choroby mezi stále větší počet dětí. Jisté ale je, že v posledních letech se ve Skotsku klade velký důraz na odhalení intolerance k lepku v co nejranějším věku, aby se tak předešlo vážným zdravotním problémům v budoucnu.

Zdroj: celiac.com, Ilustrační foto: Shutterstock

Jak jedí čeští celiatici v zaměstnání?

Je jasné, že dietní stravování v práci, činí komplikace velké většině celiatiků u nás. Jak se takto nemocní lidé stravují v zam

Jak jedí čeští celiatici v zaměstnání?