skotská-vlajka

Počty dětských celiaků ve Skotsku podivně narůstají

Počty dětí s problémy při trávení lepku se v jedné části Skotska více než zdvojnásobily a to za pouhých pět let. Potvrzuje to nový průzkum mezi obyvateli.

Anomálie se týká správního celku Lothian, kde počty dětí, kterým byla diagnostikována celiakie mezi lety 2010 a 2015, značně narostly. Alespoň takové výsledky průzkumu byly prezentovány na nedávném setkání místních zdravotních expertů se zaměřením na zdraví dětí.

Data z Královské nemocnice pro nemocné mladistvé ukazují, že nemocniční zařízení odhalilo celiakii mezi rokem 2010 a 2014 u 168 pacientů ve věku do 16 let; přičemž 30% z tohoto počtu bylo diagnostikováno přímo v roce 2014, ve srovnání s 12,5% v prvním roku zaznamenávání statistik.

Lékaři však nejsou s to určit, zda za nárůstem stojí lepší diagnostické technologie, větší množství prevenevních prohlídek, či rozšiřování choroby mezi stále větší počet dětí. Jisté ale je, že v posledních letech se ve Skotsku klade velký důraz na odhalení intolerance k lepku v co nejranějším věku, aby se tak předešlo vážným zdravotním problémům v budoucnu.

Zdroj: celiac.com, Ilustrační foto: Shutterstock

Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?

I vzhledem k tomu, že o celiakii toho pořád věda nezná dost, jak ostatně píšeme i na našem webu Bezlepek.cz, zkoumají lékaři ne

Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?
Bezlepková dieta jako univerzální lék?

Někteří zdravotníci doporučují bezlepkové stravování jako prostředek při celé řadě obtíží, další pacienti zase uvádějí,...

Bezlepková dieta jako univerzální lék?