Max-Domi

Hokejista NHL, kterého celiakie nezastavila

Příběh Maxe Domiho, hokejisty hrajícího NHL, je nejen příběhem úspěchu a slávy, ale především tvrdé práce a životního přístupu, který ho přes nepříjemnou chorobu dovedl za skutečným snem. Max Domi je pro mnohé inspirací a živoucím důkazem, že i přes obtíže a překážky, které může způsobovat celiakie, každý může dosáhnout svého cíle.

Max Domi již od dětství snil o hokejové kariéře, přičemž velkým vzorem mu byl jeho otec, jež NHL sám hrával v dresu Toronto Maple Leafs. Mladičký Domi se rychle vyšvihl mezi přední hráče Ontario Hokey League (OHL), byl draftován Pheonix Coyotes a vysloužil si v roce 2015 nominaci na Mistrovství světa juniorů, kde Kanada dokráčela až k zisku zlatých medailí.

Před osmi lety, když bylo Domimu 12 let, nebyla situace zdaleka tak růžová, protože chlapci byla diagnostikována cukrovka prvního typu. Razantně musel změnit styl života a o každé přestávce mezi třetinami si musí testovat hladinu cukru, aby ji udržel na přijatelné úrovni. Na střídačce má vždy připraven po ruce inzulín, aby v případě vychýlení glukózy ji vrátil na přijatelnou úroveň.

Druhá rána přišla, když bylo chlapci 16 let, po opakovaných zdravotních obtížích zjistili doktoři, že trpí i celiakií. Nejedná se o nic výjimečného, lidé trpící cukrovkou mají obvykle až osmkrát vyšší pravděpodobnost celiakie a 85% z nich je právě cukrovka diagnostikována ještě před celiakií.

Max se však nezhroutil a hokeje nezanechal. Naopak, bral nemoci jako příležitost změnit styl svého života, udělat se sebe lepšího hráče a odpovědnějšího muže. Tři hodiny před zápasem si dá bezlepkové kuře s přírodní rýží. Pečlivě prochází obchodní domy a nabídky bezlepkových potravin. Na střídačce má vždy po ruce nějakou bezlepkovou svačinu a bezlepkový džus. Navíc Kojoti, stejně jako tomu bylo v OHL, respektují Domiho onemocnění a vždy pro něj mají připravený bezlepkový servis, ať už na tréninku nebo při cestách na zápasy po celé severní Americe. Domi své choroby nikdy nemusel skrývat, naopak má dokonce fakt, že má cukrovku vytetován na levé ruce a speciálně si požádal o číslo 16, které nosil Bobby Clarke, hokejista, jenž cukrovce navzdory dvakrát zvedl nad hlavou Stenley cup.

Maxovi je v tuto chvíli dvacet let, má před sebou nadějnou kariéru v NHL a nezdá se, že by ho jeho nemoci nějak zastavili. Ano jistě mu působí určitá omezení, avšak pokud k tomu lidé přistoupí jako Max, mohou dosáhnout čehokoliv. Max je vynikající příklad pro mnohé celiaky, že s celiakií není nutné přehodnotit své životní cíle, jen je třeba upravit svůj životní styl a nevzdávat se.

Zdroj:http://allergicliving.com /2016/02/18/max-domi-stickhandling-celiac-disease/

Foto: http://icehockey.wikia.com/

Pohanka. Známá neznámá

Je aktuálním hitem zdravé výživy i tradiční plodinou, na níž si naší předci pochutnávali už...

Pohanka. Známá neznámá
TOP 10 nejproblematičtějších potravin

Jaké jsou nejproblematičtější potraviny z hlediska intolerance. TOP 10 těchto potravin zveřejnil slovenský magazín pro celiatik

TOP 10 nejproblematičtějších potravin