56956186

Jihlava našla řešení pro bezlepkové školáky

Jihlavský magistrát společně se Základní školou Kollárova vymyslel od 1. února způsob, jak se dietní strava dostane všem potřebným žákům v Jihlavě. Základní škola Kollárova se stala jedinou školou v krajském městě, která vaří bezlepkovou stravu a zároveň ji i rozváží pro děti z ostatních škol, píše server Idnes.cz.
„Svolal jsem si všechny ředitele našich základních škol a oznámil jim tuto možnost. Vyhláška nenařizuje vařit dietně, ale dává jim tuto možnost za určitých podmínek. Jediná škola, která se rozhodla vařit v dietním systému, byla Základní škola Kollárova,“ řekl Idnes.cz Tomáš Koukal, vedoucí odboru školství jihlavského magistrátu.
„Ani jsme o tom dlouho nepřemýšleli. Již před vyhláškou jsme se snažili rodičům dětí ohledně jejich stravování vyhovět. Vyhláška nám to pomohla jenom legalizovat,“ vysvětlil své důvody Tomáš Zeman, ředitel Základní školy Kollárova. „Navíc je to pro rodiče dětí velká pomoc a také jsme nechtěli děti s touto nemocí vyčleňovat z kolektivu a nechat takříkajíc na holičkách,“ dodal.
A tak se Základní škola Kollárova stala od září loňského roku jedinou základní školou v krajském městě, která vaří pro děti bezlepkovou stravu a umožňuje i stravování dětským diabetikům.
Nebylo to ale jen tak. Musí mít vlastní nutriční terapeutku, se kterou se vše konzultuje a připravuje. Personál kuchyně musel projít odborným školením a také se musel zajistit oddělený provoz pro přípravu dietního stravování. Dalším úkolem bylo předělat na 200 receptur, se kterými kuchařky pracují.
Zdroj: Idnes.cz, ilustrační foto: Thinkstock