Kam všude nacpou lepek

Jestliže člověk trpí celiakií, nebo mu nebyla nemoc diagnostikována, avšak jeho organizmus nepříliš dobře tráví lepek, potom si každý takový jedinec musí pečlivě hlídat, co vlastně jí. V současnosti je rozpoznání alergenů mnohem jednodušší než kdy dříve; restaurace jsou povinny obsah lepku zveřejňovat na jídelních lístcích, bezlepkové potraviny jsou označovány.

Avšak existuje řada potravin, u kterých by lidi ani nenapadlo se na obsah podívat, protože by nikdy nepředpokládali, že by mohly lepek obsahovat. Bezlepkáři jsou samozřejmě podezřívaví, ale aspoň pro nové pacienty nebo jejich rodiče můžeme podobné potraviny zmínit. Informace je ze zahraničního zdroje, takže situace v Česku může být v některých případech odlišná. Je také míněna obecně, mohou samozřejmě býtr ve zmíněných skupinách i bezlepkové produkty.

Sójové omáčky

Sójové omáčky nejsou zrovna potravinovým doplňkem, kde bychom lepek čekali, přesto u nich musíme být ostražití. Obsahuje ho řada omáček v lahvičkách a zvýšenou pozornost je nutné mít v čínských restauracích, kde jej obsahují i specializované sójové omáčky jako teriyaki.

Lékořice

Je to trochu překvapivé, že tato sladká dětská pochoutka nemá úplně čistý štít. Avšak existují i společnosti vyrábějící bezlepkové lékořicové bonbóny.

Salátový dresink

Nezáleží na tom, zda je uskladněn v lahvi a určen na grilování, či se jedná o prášek na přípravu dresinku. Je vždy nutné důkladně pročíst etikety, řada těchto výrobků totiž lepek obsahuje.

Instantní káva a mléko

Dva největší tajné zdroje lepku. Člověk by nečekal, že i při nákupu populárního probouzejícího nápoje, bez kterého část populace už nemůže ani žít, se může změnit v noční můru.

Hranolky

Přestože brambory nejsou zdrojem lepku, některé restaurace používají stejný olej na smažení různých sýrů a kusů masa obalovaných ve strouhance. Choďte pouze do restaurací, u nichž si budete jisti, že dodržují správné postupy při přípravě pokrmů.

Léky a léčiva

Ano, v některých lécích může být lepek použit jako pojivo. Proto i u nich je třeba si dávat pozor. Naprostá většina léků však lepek neobsahuje. V USA k tomu vzniká legislativa, v Evropě je věc zatím bagatelizována.

Nakládaná zelenina

Samotná zelenina je opět bezlepková, avšak pokud je naložená v octě, může jej obsahovat právě ocet, protože se často vyrábí z ječmene.

Těmito příklady jsme se vám snažili ukázat, že je třeba si lepek hlídat u všech neznámých nových produktů, které hodláme konzumovat. V celé řadě potravin bychom z principu nepředpokládali, že by vůbec mohl být. Prvním vodítkem jsou etikety, ale ty často nejsou dostačující.

Zdroj:  www.pastemagazine.com, ilustrační foto

Zhubnout na bezlepkové dietě? Jde to!

Bezlepková dieta a hubnutí. Téma, které zajímá nejen některé celiaky, ale také zdravou populaci. Funguje...

Zhubnout na bezlepkové dietě? Jde to!
Bezlepkový příběh: Kdo vyhrál soutěž?

V pondělí skončila soutěž, ve které mohli čtenáři portálu www.bezlepek.cz posílat své bezlepkové příběhy, a vyhrát koš bezlepko

Bezlepkový příběh: Kdo vyhrál soutěž?