wik

Kolik Italů trpí celiakií?

West welfare society territory, nezisková společnost, která se snaží bez komentování zveřejňovat denní informace o blahobytu v Evropské Unii, tentokráte přinesla zajímavé statistiky o celiakii poskytnuté Ministerstvem zdravotnictví Itálie.

Podle všeho trpí celiakií v současné době celkem 172 tisíc Italů, přičemž 48% jich žije v severní vyspělejší části země. Na střední oblasti poté připadá 22% a nejméně celiaků je na jihu Italie (19%) a na okolních ostrovech patřících Itálii včetně Sicílie (11%). Z hlediska jednotlivých regionů je nejčastější výskyt onemocnění v Lombardii, tedy okolí Milána, kde žije 30,5 tis. celiaků, následují Lazio a Campania.

Zvláště zajímavé jsou genderové statistiky z Itálie. Celiakie se projevuje s naprostou dominancí u Italek než u Italů. Poměr působí o to výrazněji v absolutních číslech, kdy jen s tímto onemocněním bylo v roce 2014 121 tis. oproti pouhým 50 tis. mužům.

Počet lidí trpících celiakií rok od roku ve světě narůstá. Ne jinak je tomu i v Itálii, kde od roku 2013 se počet lidí zvýšil o 8 tis., oproti roku 2012 o celých 23,5 tisíce.

Zdroj: http://www.west-info.eu/how-many-italians-do-have-celiac-disease/, foto: wikimedia commons