kojenec

Studie: Lepek může být zaváděn do stravy dítěte od 4 do 12 měsíců

Nová studie naznačuje, že lepek může být zaveden dětem od věku 4 měsíců do jednoho roku, aniž by to zvýšilo riziko nesnášenlivosti na něj. 

V roce 2008 Evropská společnost pediatrické gastroenterologie, hepatologie a výživy (ESPGHAN) doporučila zavedení lepku do stravy dítěte mezi jeho 4. a 5. měsícem věku. Toto období bylo považováno za příznivé, protože se předpokládalo, že se tak sníží riziko celiakie nebo trvalé nesnášenlivosti na lepek. Ideální je zavést lepek, když je dítě kojené. Odborníci následně tvrdili, že v případě, že je lepek zaváděn před nebo po, riziko celiakie se zvyšuje. To dokazovaly dosavadní výzkumy.

Ale podle dvou nových klinických studiích, věk zavedení lepku v žádném případě neovlivňuje nebezpečí celiakie. „Tyto výsledky naznačují, že primární prevence celiakie přes nutriční zásah není možná,“ řekla profesorka Szajewska, spoluautorka studie zveřejněné v časopise Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition.

Na základě studií u kojenců s rizikovými geny pro celiakií, gastroenterologové nyní říkají, že „lepek může být zaváděn do výživy dítěte kdykoli od 4 měsíců až do 12 měsíců.“

Zdroj: Top santé,  ilustrační foto: Pixabay

Kozí mléko je in!

Trpíte nesnášenlivostí kravského mléka? Nezoufejte a dejte si to kozí! Někdo tvrdí, že má typické...

Kozí mléko je in!