trik

Obchod s oblečením Zara pobouřil celiaky

Španělský obchodní řetězec Zara, známý svým designově zajímavým a cenově dostupným oblečením, nedávno pobouřil celiaky. Důvodem bylo bílé tričko s nápisem „Are you gluten-free?“, v překladu to znamená něco ve smyslu: jsi bezlepkový, nebo jsi na bezlepkové dietě?

S rostoucí popularitou bezlepkové diety ve vyspělém světě mezi lidmi, kteří nejsou intolerantní k lepku, se rozhodli reagovat na tento trend i designový návrháři oděvů pro Zaru. Proto vzniklo dámské tričko určeno především pro mladé a štíhlé ženy s „bezlepkovou“ otázkou.

Po zahájení prodeje se stal model okamžitě terčem kritiky ze strany komunity celiaků, kteří odmítali nápis na tričku, jak něco co zesměšňuje bezlepkovou dietu, která je přitom jedinou známou léčbou pro lidí trpící právě celiakií.

Pod petici, jež vytvořila Marta Casadésus, se podepsalo už bezmála 50 tisíc lidí. Dokument vyzývá společnost, aby pochopila, že celiakie není záležitostí módy, která by byla hodna zesměšňování, protože problémy vyvstávající při striktním nedodržování bezlepkové diety mohou být pro tyto lidi katastrofické.

Vlastník Zary, společnost Inditex zareagovala vzápětí, když stáhla prodej sporného trička z e-shopu a následně i z jednotlivých prodejen. V tiskovém prohlášení firma odmítla, že by výrobek uvedla na trh s myšlenkou zesměšňování diety. Nicméně na základě petice tričko z prodeje stáhla, aby nedocházelo k chybné interpretaci nápisu a trivializaci celiakie.

Zdroj: The Daily Meal, Delish.com