Revoluční testování intolerance na lepek?

Vynález vědeckých pracovníků z university v Granadě možná významně změní životy řadě lidí, to už je nyní zcela jisté. Jejich nové testovací zařízení umožní nenásilně, levně a rychle odhalit intoleranci k lepku; největší přínos se očekává hlavně u malých dětí.

Ne vždy se podaří u člověka odhalit intoleranci k lepku nebo dokonce přímo celiakii. Největším problémem je diagnostikovat tuto chorobu u dětí, ty také na rozdíl od starších jedinců nejsou schopny popsat své pocity a nežádoucí stavy. Stává se tak tedy, že se na počátku svého dětství někdy i roky potýkají se zdravotními komplikacemi, bez toho, aniž by rodiče a pediatři odhalili, co za nimi stojí.

K testování protilátek vůči lepku se používá mimo jiné metoda vyšetření krve, kterou je nutné u dětí nejprve odebrat. Pochopitelně ve světě jen málo pediatrů nechá tímto způsobem celiakii testovat, jestliže nemá podezření vycházející z typických symptomů celiakie, o kterých mu dítě pochopitelně buď nemůže dát vědět, nebo se ještě neprojevily. (V Česku jako i v jiných zemích, je to práce specializovaných pracovišť). Ve výsledku je pak celiakie odhalena až u něco starších dětí, přičemž mohla již vést ke zbytečným zdravotním komplikacím, které si jedinec ponese po zbytek svého života.

Tým z Granadské univerzity představil revoluční způsob testování, který by do budoucna mohl zlepšit životy právě i řady malých dětí. Do malého přístroje se vloží na sběrnou tyčinku kapka kapilární krve a přístroj do deseti minut sdělí změnou barvy případnou existenci protilátek vůči lepku. Pro získání vzorku krve tak stačí jen bodnutí do prstu, dříve u nás typický krevní obraz. Je to tedy velmi podobné způsobu, jakým se měří hladina cukru v krvi.

Celkem přístroj ve zkušebním režimu otestoval už 198 dětí ve věku od dvou do čtyř let, přičemž u šesti z nich přístroj vyhodnotil pozitivní reakci imunitního systému na lepek. U všech šesti byly následně provedeny i klasické krevní testy, které potvrdily, že děti mají celiakii.

Obrovský přínos zařízení je nejenom v enormní rychlosti vyhodnocení, ale především v nenásilnosti způsobu testování, protože nevyžaduje přímý odběr krve. Revoluční je způsob i svou cenou, protože náklady na celý proces se pohybují mezi 10 až 14 dolary, což umožní jeho využívání mezi širokou populaci i v případě, že zdravotní pojišťovny testování nebudou proplácet. Španělé tak doufají, že je jen otázkou času, než se jejich metoda rozšíří do celého světa.

Zdroj: inquisitr.com, upi.com, ilustrační foto: Thinkstock