Dokumentární film o celiakii míří v USA do kin. A co u nás?

Dokumentární film režiséra Michaela Frolichsteina měl 26. května premiéru na obrazovkách americké televizní stanice WTTW-Channel. Dílo s názvem „The Celiac Project“ (Projekt Celiakie) mapuje různorodé společenské důsledky choroby, která postihuje stále větší procento populace. Je to vůbec první dokumentární film o celiakii, kterému se dostalo tak velké pozornosti.

Jako dítě trpěl Michael úpornými bolestmi, krvácením a různými vyrážkami objevujícími se po celém těle. Kdykoliv ho rodiče odvedli k pediatrům, byla jejich odpověď víceméně stejná – jsou to jen běžné žaludeční problémy. Moderní výzkumy v medicíně však přinesly novou naději nejen pro Michaela. Ve svých 40 letech znovu se svými problémy navštívil lékaře a tentokrát už krevní testy potvrdily, že muž trpí celiakií, tedy autoimunitním onemocněním vyvolaným nesnášenlivostí lepku. Dnes žije Michael Frolichstein se svými dvěma dětmi a manželkou Ellen (všichni jsou celiaci) v rodném městě Evanston ve státě Illinois. Právě v tomto prostředí se začal „The Celiac Project“ natáčet.

Hlavně proto, že Michael a jemu podobní trpěli celé roky zbytečně, je prvním tématem, jemuž se dokument věnuje, včasná diagnóza. Prostřednictvím různých interview s celiaky a doktory popisuje důležitost včasné diagnózy a je rád, že se u jeho vlastních dětí na nemoc přišlo dřív – staršímu synovi bylo 18 a dceři teprve 7 let. Naopak dospělí, kteří neměli takové štěstí, se následně v životě potýkali s vážnými zdravotními problémy. Jedna Češka, která film viděla, dokonce autorovi napsala: Plakala jsem, když jsem Váš film viděla. Mnoho lidí má tento problém a řada doktorů jim vůbec nechce věřit.“

Rozhovory s lidmi jsou stěžejní složkou nového dokumentu. Lidé s celiakií vzpomínají na nejrůznější problémy, úskalí a omezení, která ve svém životě právě kvůli tomuto onemocnění zažili. Hlavním cílem filmu je především zvýšit povědomí obyčejných lidí o této nemoci, aby se stali tolerantnějšími a chápavějšími k těm, kdo celiakií trpí. Přestože výzkumy jednoznačně směřují k objevení léku, který umožní celiakům v budoucnu lepek přijímat beze strachu, v současné době je jedinou možnou léčbou přísná bezlepková dieta.

Čeští diváci mohli vidět film v Praze, v rámci festivalu „Life Science Film festival“. Dokument by mohl být výzvou i pro české režiséry a producenty. Podobný film o životě před a po diagnostikování celiakie, by si určitě zasloužil i český divák.

Zdroj: http://www.chicagotribune.com/lifestyles/health/ct-celiac-disease-health-0525-20160519-story.html

Foto: Snímek z filmu

 

Koláč se švestkami a mákem

Švestkový koláč s mákem patří k těm nejlepším podzimním receptům. Hlavně tedy když dostanete švestky...

Koláč se švestkami a mákem