human-skeleton-163715_1280

Osteoporóza jako projev celiakie? Může se týkat i vás!

Jedním z doprovodných jevů celiakie může být osteoporóza, tedy prořídnutí kostí, případně osteomalacie, což je název pro „měknutí“ kostí. U některých pacientů se dokonce projevuje kombinovaná metabolická kostní choroba. Ale co to vlastně znamená a jak to souvisí s celiakií?

Kost, ač se to nezdá, je orgánem, který se neustále přestavuje. Slouží jako opora těla. Kostra mění svoji pevnost především ve vztahu k zatížení. Třeba ve stavu beztíže nebo při nutnosti uložení na lůžku dochází k odbourání kostní hmoty. K její obnově je nutný dostatečný přísun kvalitních bílkovin a dostatečný příjem vápníku. U žen je kost chráněna estrogeny – ženskými pohlavními hormony, u muže spíše dostatečnou fyzickou aktivitou. Nejdůležitějším obdobím pro správný vývoj kostry je dětství a dospívání. Dle odborníků má člověk nejvyšší množství kostní hmoty ve věku kolem 25 let.

Problém celiaků? Nevstřebaný vápník

Problémy s vývojem a stavem kostí však mohou potrápit celiaky. U pacientů s celiakií totiž dochází k poruše vstřebávání tuků. Na tyto nevstřebané tuky se naváže vápník, který s nimi tvoří mýdla, jež se vyloučí stolicí. Vápník tedy tělem pouze projde, aniž by splnil svůj úkol v kostech. Zároveň dochází k poruše vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, ke kterým patří i vitamin D, který zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva a podporuje jeho ukládání do kostní hmoty. Negativní efekt se tím násobí. A aby toho nebylo málo, tak u pacientů s celiakií bývá často diagnostikována nesnášenlivost mléčného cukru – tzv. laktózová intolerance. Kvůli ní pacienti sníží konzumaci mléka a mléčných výrobků, tedy potravin s vysokým obsahem vápníku. Celiaci s nesnášenlivostí vůči laktóze by proto měli sáhnout po jiných zdrojích vápníku. Možná vás překvapí, že k nejbohatším zdrojům vápníku patří mák (více: Sedm potravin pro zdravé kosti. Vítězí mák).

Pokud lékař, který se zabývá kostním metabolismem (osteolog), zjistí u pacienta osteoporózu, která neodpovídá věku pacienta a není vysvětlitelná například nedostatkem estrogenů, měl by vždy myslet na celiakii. Naopak u pacientů s nově diagnostikovanou celiakií by měla být provedena denzitometrie – vyšetření kostní hustoty. Na základě těchto zjištění by měla následovat i vhodná terapie. Toto vyšetření je nebolestivé, provádí se buď pomocí ultrazvukového denzitometrického vyšetření (méně přesné, spíše orientační) nebo pomocí duální rentgenové absorpciometrie (DEXA). Výsledky se pak porovnávají s věkem pacienta.

Pokud se tedy potýkáte s celiakií, ale nikdy jste nepodstoupili vyšetření stavu svých kostí, obraťte se na svého lékaře. Osteoporóza by se mohla týkat i vás!

 

doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D.
Interní oddělení  a Centrum výživy
Thomayerova nemocnice

 

(Redakčně upraveno)