Jak předcházet celiakii u dětí?

Poslední roky je alergie a intolerance na lepek čím dál rozšířenější. Správně načasovaným zavedením stravy obsahující lepek do jídelníčku těch nejmenších můžete riziko nemoci značně snížit.

Přecitlivělost na lepek, jinak řečeno celiakie, patří mezi nevyléčitelné nemoci. Jedinou léčbou a zároveň řešením, jak nepříjemným projevům nemoci zabránit, je striktní držení bezlepkové diety. Podle posledních zjištění lze celiakii v pozdějším věku předcházet zařazením potravin s lepkem do jídelníčku kojenců od zhruba 6 měsíců věku. „Když bude v tomto období kojenec postupně dostávat potraviny s alergickými složkami, snižuje se budoucí riziko rozvoje tohoto onemocnění,“ říká Petr Tláskal, vedoucí lékař oddělení léčebné výživy FN Motol.

Na začátek dva piškoty

Jak lepek do stravy kojenců zařazovat? Odborníci z Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy České pediatrické společnosti doporučují začít s minimálním množstvím lepku u kojenců starých šest měsíců. V praxi to znamená, přimíchat každý den dítěti do zeleninového příkrmu dvě lžičky pšeničné mouky nebo přidat dva piškoty do ovocné přesnídávky nebo mu dát pár lžiček pšeničné kaše vhodné pro kojence. „Tyto počáteční dávky lepku mají asi 6,5 gramu a měly by se postupně navyšovat. To znamená, že budete dítěti dávat základní obiloviny (žito, ječmen, pšenici a další), ve kterých je lepek obsažen. Tyto obiloviny jsou běžnou a významnou součástí výživy dítěte i dospělého člověka, protože kromě lepku obsahují i mnoho důležitých minerálních látek a vitaminů, které organismus potřebuje,“ dodává Tláskal.

To, že je správné načasování přidání lepku do stravy klíčové, naznačila i americká studie z roku 2014 zabývající se výskytem celiakie u dětí (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1400697#t=article). Odborníci zjistili, že když se lepek zařadí dříve (ve 3. měsíci), je riziko vzniku celiakie až 5krát vyšší než když se zařadí až mezi 5. a 6. měsícem. K podobnému závěru došli i u dětí, kterým byl lepek podáván až po 7. měsíci věku.

Kde se dá koupit bezlepková Zlatá Haná?

Dnes pokračujme ve zveřejňování obchodu, kde se dají zakoupit bezlepkové výrobky. Nyní se podíváme, kde je k dostání máslová po

Kde se dá koupit bezlepková Zlatá Haná?