Klíčení: vytvořte si svoji vlastní zdravou zahrádku

Je to jako pozorovat malý zázrak. Ze zdánlivě mrtvého, suchého zrnka se stává působením světla a vody živý organismus, který roste a v němž se až několikanásobně zvyšuje obsah vitamínů a dalších výživných látek. Klíčení je skvělý způsob, jak snadno a levně doma vypěstovat vitamínovou bombu, jejíž účinky oceníte nejen v zimě.

Lidé s celiakií někdy trpí nedostatkem vitamínů – právě proto je vhodné sáhnout po klíčcích, které jsou přírodní superpotravinou. I nenaklíčená semena obsahují řadu hodnotných látek – zdravých tuků, minerálních látek, stopových prvků nebo vitamínů. Pod vlivem působení vody se v nich aktivují enzymatické procesy, které obsah prospěšných látek ještě zvyšují – a to o 50 % až 200 %!

Pravidelná konzumace naklíčených semen zlepšuje trávení, imunitu, pomáhá s detoxikací, podporuje léčení srdečních onemocnění, cukrovky nebo poruch metabolismu. Klíčky z brokolice dokonce podle výzkumů pomáhají bojovat s rakovinou.

Nespočet variant

Ke klíčení se nabízí celá řada semínek – vynechte pšenici, žito a další zrna obsahující lepek a zkuste  třeba mungo, hrách, cizrnu nebo čočku. Méně obvyklé, ale také dobré jsou klíčky ředkvičky, kukuřice, pohanky, rýže, lněných nebo slunečnicových semínek. Klíčky se od sebe liší jak vzhledem, tak i chutí – například mungo je křupavé a jemné, ředkvička je pikantní.

Jak na to

Klíčení je poměrně jednoduché – semínka potřebují zůstat ve vlhku, ale musí se pravidelně proplachovat, tak, aby se do nich nedala plíseň. Některá klíčí na světle, jiná mají raději tmu. Ve zdravých výživách můžete koupit speciální nakličovače, stejně tak si ale můžete vyrobit vlastní doma. Jednoduchý nakličovač vyrobíte třeba z PET lahve s odříznutým hrdlem a vyvrtanými dírkami.

Co dále s klíčky

Při využití v kuchyni se fantazii meze nekladou: skvěle doplní jakýkoliv salát, můžete si je vychutnat v jogurtu nebo na kousku dobrého bezlepkového pečiva s tvarohem. Oživit jimi můžete také masová jídla nebo polévky. V každém případě klíčky vaši stravu výrazně obohatí. Do sychravého počasí se hodí báječně. Takže s chutí do toho a ať vám to doma dobře klíčí!

Koláč se švestkami a mákem

Švestkový koláč s mákem patří k těm nejlepším podzimním receptům. Hlavně tedy když dostanete švestky...

Koláč se švestkami a mákem
Zelené kari s chřestem

V našich končinách se v poslední době zase začíná stávat populárním chřest. A to je...

Zelené kari s chřestem