20170112_Svaciny-pro-deti-bez-lepku-na-horach

Zabalte dětem na hory bezlepkovou svačinku!

K chladnému počasí patří zimní radovánky. Aby vám při lyžování nebo sáňkování nevyhládlo, doporučujeme s sebou zabalit vydatnou svačinu. Pravidelné stravování je obzvlášť důležité pro děti. Pojďte se s námi podívat, jak zvládnout bezlepkové svačinky pro vaše ratolesti!

Všichni dobře víme, že nejlépe bychom měli my i naše děti sníst denně pět až šest menších porcí jídla. Díky tomu se příjem energie rovnoměrně rozloží a zabráníme tak přejídání odpoledne a večer, které vede k ukládání tuků.

U dětí je pravidelné svačení o to důležitější, protože právě v tomto věku se utváří jejich stravovací návyky. Ve škole se děti díky vhodné svačině lépe soustředí a snáze učí, na sjezdovce, stejně při jakémkoliv jiném sportu, malé občerstvení zahání únavu a dodává energii.

Svačina na horách: Co ano a co ne?

Na sjezdovkách lákají k odpočinku horské chaty. Jejich nabídka ale většinou nebývá zrovna nejzdravější – menu nabízejí smažené potraviny, hranolky s kečupem nebo klobásy. S výběrem bezlepkových potravin to také není nejlepší.

Pokud chceme skutečně mít jistotu, je lepší se vybavit předem. Při sportu na horách je dobré mít po ruce něco rychlého a praktického, co rychle dodá energii a zažene hlad. Výborné je třeba sušené ovoce a ořechy, domácí bezlepkové tyčinky, případně kupované tyčinky (přirozeně bezlepkové jsou raw tyčinky, které jsou vyrobené z ořechů, semínek a ovoce).

Větší hlad pomůže zahnat jednoduchý sendvič z rýžových krekrů (případně jiného dobrého, třeba i domácího bezlepkového pečiva) například s tvarohem, křupavou zeleninou a dobrou šunkou.

Důležitý je i pitný režim – pro děti na horách nejsou vhodné slazené nápoje, zcela jistě naopak třeba při čekání na vlek ocení neslazený ovocný čaj z termosky.

Naopak nevhodné jsou těžké a hůře stravitelné potraviny – třeba salámy, brambůrky nebo nejrůznější paštiky.

Co zabalit dětem do batůžku

Pokud se dítě chystá na hory třeba se školou, můžete mu zabalit s sebou svačinky na lyže předem. Praktické jsou třeba již zmíněné tyčinky nebo sušené ovoce. Při jejich chystání není od věci se poradit s pedagogem, který pomůže určit, jaká svačina je pro daný zájezd vhodná.

Nahoru na rozhledny do Beskyd

Každý návštěvník, který se vypraví do Beskyd, chce přirozeně vidět co nejvíce do dálky. Samotné vrcholy někdy nestačí. A tak tu

Nahoru na rozhledny do Beskyd
Praha v TOP 10 světových gluten-free měst

Možná patříte mezi celiaky, kteří se každodenně potýkají s omezenou nabídkou bezlepkových pokrmů v restauracích, možná máte...

Praha v TOP 10 světových gluten-free měst