Bezlepková dieta jako univerzální lék?

Někteří zdravotníci doporučují bezlepkové stravování jako prostředek při celé řadě obtíží, další pacienti zase uvádějí, že jim vynechání lepku pomohlo zlepšit zdravotní stav při autoimunitních poruchách, například při revmatoidní artritidě. Jiní experti zase poukazují na to, že by bezlepková dieta rozhodně neměla být vnímána jako všelék a že by se lidé, kteří ji zvažují, měli předtím nechat otestovat na celiakii. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Christina Montoya, specialistka na stravování z nemocnice Northumberland Hills Hospital v kanadském Ontariu tvrdí, že bezlepková dieta může ovlivňovat celou řadu zdravotních potíží, například diabetes 1. typu, již zmíněnou revmatoidní artritidu, Crohnovu nebo Bechtěrevovu nemoc. Jí osobně vyřazení lepku z jídelníčku pomohlo při léčení revmatoidní artritidy.

Je to ale skutečně tak jednoduché?

Další experti jsou ale vůči efektům bezlepkové diety u lidí bez celiakie skeptičtí. Je sice možné, že bezlepková dieta pomůže zlepšit zdravotní stav, to ale může mít různé důvody.

Jedním z nich je skrytá celiakie – tato porucha nemusí být ihned zřejmá a její symptomy mohou být připisovány jiným onemocněním. Pokud se bezlepková dieta v takovém případě nasadí, zlepšuje příznaky celiakie, ale ne nutně dalších zdravotních problémů.

Bezlepková dieta jako placebo

Joseph Murray, gastroenterolog z Mayo Clinic v americké Minnesotě, uvádí, že přechod na bezlepkovou stravu je provázen výrazným placebo efektem – pacienti mohou zažívat zlepšení svého stavu a skutečné nebo imaginární účinky diety, která ale jejich stav ve skutečnosti neléčí.

Lepším stravováním k lepšímu zdraví

Dalším bodem je i celkově zdravější stravování po vynechání lepku – pokud pacienti spolu s lepkem vynechají průmyslově zpracovaná jídla, budou konzumovat méně tuků a vyhledávat pestřejší stravu, je možné, že se jejich stav zlepší. Nebude to ale kvůli absenci lepku. Například ten, kdo díky zdravější stravě výrazně zhubne, bude mít možná méně problémů s klouby.

Murray dodává, že celkově bezlepkovou dietu nezavrhuje, ale měli bychom si uvědomit, že bezlepková strava je velký zásah do života jednotlivce a jeho rodiny a pokud se do ní budeme chtít pustit, musíme k tomu mít dobré odůvodnění.

 

Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?

Studenti dvou vysokých humanitních škol na předměstí Philadelphie v americké Pennsylvanii, se mohou stravovat v oddělených bezl

Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?