Australský The Courier Mail: při problémech s početím by ženy měly projít testem na celiakii ještě před tím, než se rozhodnou pro umělé oplodnění

Ženy, které se opakovaně snaží bez úspěchu otěhotnět, by měly zvážit otestování na celiakii. A to ještě před tím, než přistoupí k asistované reprodukci. To si myslí gastroenterolog a vedoucí lékařského poradního výboru sdružení Coeliac Australia, pan Jason Tye-Din. Dokonce takový postup doporučuje, jelikož čtyřem z pěti Australanů trpících celiakií nebyla tato choroba diagnostikována a ne každý s tímto autoimunitním onemocněním trpí střevními příznaky. Aby toho nebylo málo, tak lékaři často neví o spojitosti mezi celiakií a problémy s fertilitou, respektive o souvislosti celiakie s potraty. „V současnosti pozorujeme, že řada lidí i s malými problémy se zažíváním trpí i dalšími doprovodnými jevy, k nimž se řadí třeba neplodnost nebo časná těhotenská ztráta,“ dodává doktor Tye-Din. „V některých případech se maminkám narodí děti s nízkou porodní hmotností nebo dochází k předčasným porodům. A navíc sledujeme vliv celiakie na jiné orgány v těle matky. U osob s intolerancí lepku se vyskytuje onemocnění jater či osteoporóza v dřívějším věku, než je běžné,“ pokračuje Tye-Din. Podle něj je tedy namístě, aby ženy s obtížemi při otěhotnění zvážily krevní testy na celiakii ještě předtím, než se pustí například do asistované reprodukce.
S tím souhlasí i Jason Daveson, gastroenterolog z Brisbane. „Pokud se vaše střeva zanítí, tak vaše tělo prostě není připraveno na to, aby otěhotnělo,“ říká. Dvounásobná matka Andrea Eamas (33 let) by o tom mohla vyprávět. Až do diagnózy celiakie v roce 2011 na sobě nepozorovala žádný z příznaků, který je pro toto onemocnění typický. Netrpěla bolestmi kloubů, únavou ani neměla třeba citlivější pokožku. S manželem se snažili o početí dlouhou dobu, až nakonec začali s podpůrnou medikací a počali dnes 9letého Jordana. Snaha o dnes 4letou Levi byla podle jejich slov ještě daleko těžší. Celkem se neúspěšně snažili o početí 4 roky a absolvovali 3 cykly asistované reprodukce. „Jakmile jsem ale zjistila, že jsem celiak, a začala jsem dodržovat dietu, tak se následující cyklus asistované reprodukce podařil a já otěhotněla,“ dodává Levi.

A co doporučuje MUDr. Barbora Bahníková z Bezlepek.cz?

Málokoho by asi napadlo, že za marnými snahami o početí může stát celiakie. Přeci jen jde o téma, které se k veřejnosti dostává až v posledních letech a zajímá především ty, kterým byla celiakie už diagnostikována. Jenže v tom tkví její problém – u řady lidí jsou příznaky minimální nebo jim nepřikládáme pozornost. A ve své podstatě se celiakie projeví vlastně až třeba u snahy o otěhotnění, kdy se vlivem působení lepku na organizmus rodičům nedaří dítě počít. Má to samozřejmě nejen psychické, ale i materiální důsledky, zejména pokud přihlédneme k nákladům na asistovanou reprodukci. Proto bych budoucím maminkám v případě, že se s partnerem neúspěšně pokouší založit rodinu, doporučila před návštěvou reprodukční kliniky ještě zajít na testy na celiakii. Určitě se o tom nebojte bavit se svým lékařem – možná ani jeho nenapadla tato varianta. Obrátit se také můžete na specializovaná centra v nemocnicích. Poradí vám na gastroenterologii,“ dodává Bára Bahníková.

Článek převzat z originálu na http://www.couriermail.com.au/news/queensland/women-struggling-to-conceive-advised-to-test-for-coeliac-disease-before-starting-ivf-programs/news-story/d771410cefe39360c8b968297f6c02f3