20170307_hubnuti_bezlepek

Můžeme zhubnout na bezlepkové dietě?

Bezlepková dieta a hubnutí. Téma, které zajímá nejen některé celiaky, ale také běžnou populaci. Funguje skutečně bezlepková dieta jako univerzální cesta k vysněné postavě, jak tvrdí některé celebrity a časopisy? A jak se mají stravovat lidé, kteří skutečně trpí celiakií nebo alergií, a chtějí zhubnout?

Většina lidí s celiakií problémy s nadměrnou váhou nemá, naopak, může trpět nechutenstvím nebo zažívacími problémy. Pokud ale ze zdravotních důvodů nemůžete lepek a chtěli byste něco shodit, přinášíme vám několik tipů jak na to!

Pokud jste byli diagnostikovaní s celiakií nebo alergií na lepek, musíte striktně dodržovat bezlepkovou dietu, jinak se vystavujete riziku zdravotních problémů. To znamená, že bohužel nemůžete dodržovat jen tak ledajaký redukční plán. Mnoho z nich je totiž plných potravin obsahujících lepek – ať už třeba vloček, cereálií nebo celozrnného chleba.

Když jdou dolů kalorie, jdou dolů i kila

Stejně jako u jakéhokoliv dalšího hubnutí byste měli snížit váš kalorický příjem. Při sestavování jídelníčku si vybírejte z nízkokalorických bezlepkových jídel jako je libové maso, ryby, vejce, nízkotučné mléčné výrobky, luštěniny nebo ovoce a zelenina. Pokud na štítku potraviny není uvedená její kalorická hodnota, snadno si ji můžete najít v kalorických tabulkách na internetu. Vyhněte se, pokud možno, průmyslově zpracovaným bezlepkovým jídlům, které většinou obsahují více kalorií, tuků, soli nebo cukru.

A jak by měl vypadat ideální bezlepkový jídelníček? Den můžete zahájit snídaní s míchanými vejcem, trochou čerstvého špenátu a čerstvým pomerančem nebo s výbornou pohankovou kaší. Na oběd si můžete dát třeba listový salát s kuřecím masem a balsamicem, posypaný křupavými opraženými mandličkami. Zahnat odpolední hlad můžete čerstvou zeleninou a sklenicí nízkotučného mléka. A na večeři si dopřejte třeba cizrnu na paprice.

Pohyb je také důležitý

Nezapomínejte ani na pohyb – najděte si to, co vás baví, to může být třeba běh, chůze, plavání, jízda na kole, tanec nebo cokoliv dalšího, a snažte se této aktivitě věnovat alespoň třikrát týdně po dobu třiceti minut. Než ale ve své životosprávě uděláte zásadnější změny, není na škodu se poradit se svým lékařem.

Bezlepková strava jako cesta k hubnutí?

Ne tak úplně. Ačkoliv je bezlepková strava stále populárnější mezi zdravými lidmi, neprokázalo se úplně spojení mezi vynecháním lepku a redukcí váhy. Někteří lidé skutečně zhubnou, pokud přejdou na bezlepkovou stravu. To je ale spíše dané tím, že konzumují méně průmyslově zpracovaných potravin a celkově se stravují pestřeji a kvalitněji.

Konzumací bezlepkové stravy se ale vystavují riziku nedostatku některých živin, například vitamínů skupiny B. Zároveň, pokud není jídelníček dobře nastavený, mohou ti, kteří se podle něj stravují, spíše přibírat než shazovat. Některé bezlepkové potraviny mají totiž větší obsah kalorií než jejich klasické protějšky.

 

 

Šťastný nový rok 2016 přeje Bezlepek

Šťastný celý nový rok 2016 a především hodně zdraví a optimismu při zvládání každodenních potíží s nemocí přeje svým čtenářům p

Šťastný nový rok 2016 přeje Bezlepek