Záhadná nemoc: když se celiakie projevuje netypickými příznaky

Malátnost, únava, osteoporóza, chudokrevnost nebo neurologické problémy. To vše mohou být příznaky celiakie. Jednou z jejích charakteristik je, že se špatně diagnostikuje. Zdravotní problémy mohou být často připisovány jiným příčinám. O to složitější je potom situace, pokud člověk trpí právě některými ze vzácnějších symptomů. Podle studie z roku 2014 navíc počet vzácných příznaků stoupá na úkor těch klasických, k nimž patří zácpa, průjem nebo nadýmání.

To byl také případ Vanessy Oakley. Její zdravotní problémy začaly už na střední škole. Pokud rychle vstala třeba od učení nebo od televize, omdlévala. Kromě toho byla často unavená a měla problém vůbec vstát z postele. Občas kvůli své únavě nepřišla do práce nebo do školy. Ostýchala se ale přiznat, že má problém. K lékaři se dostala až tehdy, když si šla pro potvrzení kvůli absenci v práci.

Ten se podíval na její kůži a dásně a okamžitě nařídil testy na obsah železa v krvi. Výsledky ukázaly, že Vanessa je chudokrevná. Lékař jí nařídil, aby užívala tabletky s železem, ty však nezabíraly. Původně brala jeden prášek denně, potom dva a nakonec čtyři. Nicméně hladina železa v její krvi zůstala pořád stejná.

Absolvovala vyšetření u vícero specialistů, nakonec se dostala ke gastroenteroložce, která po zvážení jejích příznaků prohlásila: „Myslím, že máte celiakii.“

A skutečně. Endoskopie ukázala, že Vanessa musela okamžitě vynechávat ze své stravy vše, co obsahovalo lepek. Celiakie u této ženy způsobovala, že její tělo nepřijímalo důležité živiny, jako je právě železo.

Nová zjištění

V roce 2014 byla v časopise BMC Gastroenterology zveřejněna studie italského lékaře Umberto Volty, která obsahovala informaci, že mezi symptomy celiakie ubývá průjmu ve prospěch jiných, netypických příznaků.

Z toho vyplývá, že by lékaři při posuzování této choroby měli vzít v potaz také to, co se na první dojem jeví, že s touto chorobou nemá žádné spojení. To může být například osteoporóza, vyrážka nebo již zmíněná anémie. S celiakií se navíc pojí další autoimunitní onemocnění, jako je třeba diabetes 1. typu.

To, jak se celiakie těžko určuje, potvrzuje odhad expertů, kteří si myslí, že 83 % pacientů v USA není správně diagnostikováno. Navíc někdy nemusí ani krevní test ukázat správný výsledek – například ve Vanessině případě potvrdila diagnózu až endoskopie.

Pro stoprocentní určení celiakie by bylo v ideálním případě nutné testovat úplně všechny – to však ale není možné. Cestou, jak se se situací vyrovnat, je podle expertů řádná edukace jak lékařů, tak pacientů. Ti by měli být při popisování svých problémů více specifičtí – například místo: „Jsem poslední dobou unavený,“ říct svému lékaři: „Posledních několik měsíců mám problém ráno vstát z postele.“ Důležitá je také rodinná anamnéza. Ošetřujícím lékařům může pomoct informace, zda někdo z rodiny už celiakií trpěl. Zkrátka: čím víc informací, tím spíše se lze dobrat správné diagnózy. Především se nebojte o svých problémech mluvit a lékaře na ně upozorněte.

Pokud máte dotaz k celiakii, můžete využít i radu naší lékařky Báry Bahníkové. Pošlete jí dotaz pomocí formuláře v patičce webových stránek projektu Bezlepek.cz.

Bezlepkový život s malým celiakem

Víte, co je ještě větší výzva, než si vyslechnout od lékařů diagnózu celiakie? Hádáte správně,...

Bezlepkový život s malým celiakem