Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám. Přečtěte si to nejzajímavější o „zemácích“ či „erteplích“ a oslňte perličkou svoje blízké u večeře.

Brambory původně pochází z vysokohorských oblastí jižní Ameriky a společně s kukuřicí a obilím patřily odjakživa k základním potravinám Inků. Jejich cesta do Evropy byla dlouhá a Evropané nejprve v brambory velkou důvěru neměli. Už v roce 1650 je ale znali ve všech evropských zemích a postupně si vydobyly pevnou pozici na našich talířích jako zelenina a příloha.

Možná si řeknete, obyčejné brambory, to není žádný zázrak. My vám ale ukážeme, že je!

Přestože je v podstatě celá rostlina jedovatá, hlízy ukryté pod zemí jsou výživovou bombou. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamíny C, E, A, K a spoustu minerálních látek. Zajímavý je velký obsah vitamínu C, který bychom možná v bramborách nečekali. Část vitamínu se ztratí varem, velké množství ale můžeme uchovat, pokud dodržíme dvě základní pravidla. Pokud to jde, tak brambory vaříme neloupané, ve slupce. Protože se vitamín C ztrácí oxidací na vzduchu, vyplatí se krájet brambory co nejméně a nenechávat je pokrájené na vzduchu. Určitě vás potěší informace, že z pohledu příjmu vitamínu C je nejvhodnější tepelnou úpravou brambor smažení! Udrží si tak více vitamínů a také draslíku.

Dnes se v kuchyni využívají tři základní typy brambor. Varný typ A (zelené značení) zastupují pevné lojovité brambory, vhodné do salátů nebo k přímé konzumaci. Nejlepší jsou vařené ve slupce. Varný typ B (červené značení) je polomoučný, vhodný jako příloha. Varný typ C (modré značení) je nejměkčí a moučnatý, má sklon k rozváření a hodí se k přípravě bramboráků, těst a kaší. Pokud si v obchodě naberete v červnu brambory volné, s „potrhanou“ slupkou, pak vězte, že se pravděpodobně bude jednat o české rané brambory, které jsou považovány za chuťově nejlepší.

Jak brambory skladovat? Důležité je skladovat brambory ve tmě a chladu. Teplota by neměla klesnout pod pět stupňů celsia, jinak brambory cukernatí. Na světle zase zelenají a vytváří se v nich jedovatý solanin. Tento alkaloid není radno podceňovat, je toxický zejména pro nervovou soustavu a mozek; negativně působí i na plod v období těhotenství. Pozor by si měly dávat především ženy, které otěhotní v jarním období a přijdou do kontaktu se starými bramborami. Doporučuje se pečlivě odstranit všechny zelené části brambor a také malá očka s klíčky.

K čemu ještě se brambory používají? V průmyslovém zpracování k získávání škrobu, lihu a krmiv. V lidovém léčitelství najdou uplatnění při žaludečních potížích či revmatizmu. Při nachlazení pomůže uvolnit ucpané dutiny inhalace horkých par z vařených brambor a přiložení rozdrcené horké brambory na čelo. Syrová bramborová šťáva se používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a mandlí. Strouhané syrové brambory pomáhají při regeneraci ekzémů, popálenin a kožních problémů.

Brambory jsou malý zázrak schovaný v našich spižírnách, nemyslíte?

Zdroje: www.vitalia.cz, brambor.info

Pohanka. Známá neznámá

Je aktuálním hitem zdravé výživy i tradiční plodinou, na níž si naší předci pochutnávali už...

Pohanka. Známá neznámá