Celiaci a sex: před diagnózou vášeň vadne

Když milostný život upadá a vášeň se nedostavuje, může být na vině celiakie. Často se hovoří o příznacích celiakie jako je plynatost, průjmy, únava, křeče žaludku nebo deprese. Další problémy se ale veřejně příliš neprobírají a přitom mají na spokojený (nejen intimní) život velký vliv.

Před diagnózou celiakie a úpravou jídelníčku si mnozí nepřipadají příliš sexy a do života patří některé nepříjemné „detaily“, jako nadmuté břicho, plynatost a celková rozmrzelost. U nediagnostikované celiakie je typické, že lidem chybí energie, často mají podváhu, což má vliv na endokrinní funkce v těle. Je potřeba si uvědomit, že jakákoli chronická nemoc může mít vliv i na sexualitu.

Významný psycholog, doktor Zimbardo ze Stanfordské univerzity v Kalifornii se vlivu celiakie na sexuální život věnuje již dlouhou dobu. „Nikdo vám neřekne, že vlivem celiakie se může váš sexuální život rozplynout. Libido zmizí, pánové mohou mít velký problém své mužství vůbec obhájit.“

Mnoha lidem se velmi uleví v okamžiku diagnostikování celiakie a nasazení diety. Pacienty pak často napadají i intimní otázky, které ale není komu položit. Zakladatelka americké Národní nadace pro informovanost o celiakii (NFCA) se tak například na mezinárodním sympoziu věnovanému celiakii zeptala na jednoduchou otázku, která trápí lidi trpící nesnášenlivostí lepku:

„Můžu se líbat s někým, kdo právě snědl něco lepkového?“

Panel odborníků byl z její otázky zaskočen, prostě proto, že odborných lékařů se na takové věci pacienti neptají. Alice Bastová by mohla podobných otázek ze sexuální oblasti položit více. Například, může sperma obsahovat lepek? Může být libido ovlivněno vitamíny, hormonálními výkyvy nebo plynatostí? Odpovědi jsou „pravděpodobně ne“ a „jednoznačně ano“.

Stále vám vrtá v hlavě otázka ohledně líbání? Neexistuje dostatek vědeckých důkazů, že by v ústech zůstávalo takové množství lepku, aby partnerovi s celiakií mohl způsobit nějaké problémy. Bastová z NFCA přesto doporučuje obezřetnost a požádat partnera, aby si vyčistil a vypláchl ústa.

Pokud se objeví pochybnost, zda současný neutěšený stav v intimní oblasti nemůže souviset s celiakií, je nejlepší na nic nečekat a podstoupit testy a vrátit tak touhu zpět do vašeho života.

Zdroj: allergicliving.com