2017-07-14 Když lepek škodí nervovému systému

Když lepek škodí nervovému systému

Pokud trpíte citlivostí na lepek, můžete se snadno stát obětí neuropatie – poškození nervů provázené bolestí, brněním, slabostí a necitlivostí. Mnoho lidí si myslí, že reakce na lepek se projevuje převážně v zažívacím traktu; pokud jste ale citliví na lepek, jsou v ohrožení i vaše nervy.

V minulosti byla celiakie, autoimunitní reakce na lepek obsažený v pšenici, ječmenu či žitu, brána za problém zažívání. Za hlavní, tradiční příznaky nemoci se považují bolesti žaludku, průjmy, nadýmání a podvýživa. Dnes však už víme, že tyto symptomy nejsou jediné. Výzkumníci z Karolinska Institutet ve Stockholmu analyzovali riziko rozvoje neuropatie u více než 160 tisíc lidí, celiaků i zdravých jedinců. Získaná data ukázala, že trpíte-li celiakií, máte také 2,5krát vyšší riziko rozvoje neuropatie.

Výzkumníci dospěli k závěru, že vzhledem k souvislosti mezi celiakií a neuropatií je vhodné u pacientů, u kterých neuropatie propukne, provést screening na celiakii.

Praktiční lékaři teprve začínají připisovat nervové obtíže i celiakii, ale mnoho pacientů tento problém vnímá již dlouhou dobu. Podle Národní nadace pro informovanost o celiakii se až deset procent celiaků setkává s depresí, epilepsií, migrénou, pohybovými problémy a neuropatií.

A jak se neuropatie projevuje v běžném životě?

„Než mi byla diagnostikována celiakie, často jsem u sebe pozoroval zvláštní stavy, kdy se mi hůře pohybovalo. Byl jsem opakovaně udivený svojí neohrabaností, která přicházela a sama odeznívala v nečekaných okamžicích. Poté, co jsem přešel na bezlepkovou paleo dietu, mnoho takových situací zmizelo. Jiné se ale sem tam vrátí.

Dnes, pokud si nejsem jistý, jestli jsem náhodně nepozřel nějaké jídlo s lepkem, zkusím si vyjít schody. Pokud mi jde vystoupat, aniž bych musel příliš věnovat pozornost tomu, kam šlapou a co dělají moje nohy, jsem v pohodě. Pokud mi ale pohyb dělá problémy, mám podezření, že jsem snědl něco kontaminovaného, říká Carl Lowe, celiak a autor několika knih, které se tématu celiakie věnují.

Zdroj: easyhealthoptions.com

Celiakie a zdraví žen

Na Bezlepek.cz jsme se už věnovali zdravotním projevům celiakie u mužů a dnes zaměříme pozornost...

Celiakie a zdraví žen