Ilustrační obrázek

Údajná šikana chlapce s celiakií skončila u soudu

Obyčejný školní výlet skončil pro 11letého chlapce z Virginie v USA nepříjemností kvůli jeho intoleranci na lepek, jak nedávno informoval New York Post. Americká justice se nyní potýká s žalobou, která byla podána na muzeum koloniální historie 18. století Colonial Williamsburg, kde byl hoch se svojí třídou na prohlídce. Chlapec byl donucen najíst se venku na dešti, a to kvůli přísným pravidlům restaurace muzea ohledně vnášeného vlastního jídla.

Nepříjemnost se stala v květnu během školního výletu, když byl hoch donucen opustit jednu z restaurací muzea živé historie. Podle žaloby se jednalo o velmi ponižující záležitost.

Zmiňovaný žák páté třídy nemůže jíst lepek ani ve stopových množstvích a lékaři nyní stanovují, zda trpí celiakií nebo citlivostí na lepek. Požití lepkových potravin u něj způsobuje výrazný pokles krevního tlaku a může vést až ke ztrátě vědomí. Z tohoto důvodu chlapcův otec Brian Doherty, který se exkurze účastnil jako rodičovský doprovod, přinesl do restaurace jídlo z domova. Jeden ze zaměstnanců ale podle obžaloby nekompromisně zasáhl a informoval Dohertyho, že on a jeho syn nemohou zůstat, pokud bude syn konzumovat přinesené jídlo. Přestože se otec snažil situaci vysvětlit, zaměstnance nepřesvědčil.

Chlapec „vyhazov“ před všemi jeho spolužáky nesl velmi těžce a rozplakal se. Nepomohla ani intervence učitele ve prospěch nemocného žáka, jak uvádí obžaloba. Během sporu byl Doherty informován, že jíst vnesené jídlo je povoleno pouze u batolat.

Celá situace skončila nešťastně. Hoch byl nucen počkat venku v dešti, zatímco jeho spolužáci poslouchali vyprávění o historii koloniální Ameriky a u toho jedli svá jídla.

Mluvčí muzea se odmítl k probíhající při vyjadřovat. Druhá strana sporu má ve věci jasno. „Děti, které kvůli svému zdravotnímu omezení musí dodržovat zvláštní dietu, se často cítí být vyčleněné z kolektivu na různých školních a společenských akcích. V tomto případě byl ale jeden žák z kolektivu doslova vystrčen. Bylo to ponižující a nedůstojné, obzvláště u instituce, která nabízí vzdělávací programy pro děti,“ sdělil obhájce rodiny tisku.

Zdroj: NYpost.com

Obrázek: Ilustrační foto

Bezlepková dieta jako univerzální lék?

Někteří zdravotníci doporučují bezlepkové stravování jako prostředek při celé řadě obtíží, další pacienti zase uvádějí,...

Bezlepková dieta jako univerzální lék?
Zásady přípravy bezlepkového jídla

Většina celiatiků určitě zná odlišnosti v přípravě běžného jídla a toho bezlepkového. Přesto neuškodí podívat se na soubor zása

Zásady přípravy bezlepkového jídla
Kanada povoluje oves jako bezlepkovou potravinu

Kanadská vláda minulý týden schválila zvlášť produkovaný oves a potraviny z něj vyráběné označovat jako bezlepkové. Tím se Kana

Kanada povoluje oves jako bezlepkovou potravinu