Kanadská studie: Je možné, že lékaři nezachytí téměř 90 % případů celiakie?

Nová studie kanadských nutričních specialistů ukazuje, že většina případů celiakie zřejmě zůstává neodhalena. Otázka tedy zní: jsou počty diagnostikovaných celiaků shodné s realitou, nebo nám (resp. lékařům) většina případů uniká bez povšimnutí?

Podle studie to vypadá spíše na ten druhý případ. Ale jaký je tedy skutečný počet celiaků? Inu, studie hovoří o tom, že lékaři jsou od reálných počtů celiaků opravdu daleko. Tým Kanaďanů totiž studoval krevní vzorky téměř 3 000 lidí a závěry výzkumu jsou ohromující. Podle nich totiž zůstává 90 % případů celiakie nediagnostikovaných.

Jak k tomu může dojít? Jedním z důvodů je, že i klasické symptomy celiakie, jako je bolest břicha, nadýmání, plynatost, průjem, anémie a ztráta hmotnosti mohou být nahlíženy jako indikace jiných chorob. A ty méně obvyklé příznaky celiakie, jako jsou únava, nízké hladiny vitamínů C, D a vápníku, mohou být zase zavádějící.

Ahmed El-Sohemy, profesor v oblasti výživy na univerzitě v Torontu, chtěl zjistit, zda celiakie skutečně vede k podprůměrnému vyživování organizmu v důsledku horší absorpce vitamínů a minerálů. Aby to zjistil, potřeboval údaje o frekvenci výskytu nediagnostikovaných případů celiakie.

Za tímto účelem El-Sohemy a jeho kolegové zkontrolovali krevní vzorky od více než 2 800 osob v Torontu. Jedna skupina měla průměrný věk 23 let a druhá 45 let. Celiakii zjistili u zhruba 1 % vzorků, přičemž ale 87 % případů nebylo diagnostikováno. Tato zjištění naznačují, že je potřeba zlepšit a více se věnovat screeningu skupin s vysokým genetickým rizikem vzniku celiakie.

Zdroj: BMJOpen
Tipy pro výživu těhotných celiaček

Tématu těhotenství a celiakie se z pohledu ryze lékařského věnovala na Bezlepek.cz už dříve MUDr. Bára...

Tipy pro výživu těhotných celiaček