2017-11-13 Dvě čárky na testu jako špatná zpráva, testování lepku z moči a stolice

Dvě čárky na testu jako špatná zpráva: testování lepku z moči a stolice

Potřebujete si ověřit, zda jste nebyli kontaminováni lepkem? Žádný problém, nové testy umožňují detekovat požitý lepek z moči a stolice.

Testovací sada, která je nyní dostupná na trhu USA a Kanady za 45 USD, může pomoci pacientům s celiakií, alergií na lepek nebo prostě lidem, kteří lepek ve stravě hlídají.

Test na detekci lepku je založen na principu vyhledávání fragmentů imunogenního proteinu lepku, který je pro celiaky škodlivý. Prověřit jeho přítomnost je možné buď z moči, nebo ze stolice. Oba způsoby jsou spolehlivé, ale je vhodné způsob testování přizpůsobit situaci.

Test moči detekuje 500 a více miligramů lepku, což odpovídá požití asi dvou soust lepkového pečiva. Kontrolní vzorek moči je nejlépe odebrat následující ráno po podezření na kontaminaci. Maximální časové okénko pro test je 24 hodin po požití jídla. Tento typ testu se doporučuje spíše pro ty, kteří jsou v bezlepkové dietě neznalí a mají vyšší riziko velké dietetické chyby. Stejně tak se dá test aplikovat, pokud jste například jedli v restauraci a máte podezření, že vám byl podán lepkový pokrm.

Druhý typ testování ze stolice je výrazně přesnější, detekuje již 50 mg lepku. Toto množství odpovídá asi drobečku lepkového chleba. Vzorek je možné odebrat v rozsahu 1–7 dnů po podezření na kontaminaci. Test je vhodný pro ty, kteří potřebují kontrolovat i jen malá množství požitého lepku. Při běžné manipulaci s bezlepkovými výrobky a jídly totiž může dojít k neúmyslné kontaminaci například při použití nevhodného nádobí či kuchyňského náčiní, nevhodným skladováním bezlepkových výrobků nebo při balení potravin. Často se jedná o opakující se problém a testování může celiakům pomoci potvrdit domněnku o nechtěné kontaminaci, a pak hledat původce problému.

„Neměli jsme dosud objektivní způsob, jak měřit expozici lepkem,“ říká lékař Daniel Leffler, ředitel výzkumu celiakie v Beth Israel Deaconess Medical Center a medicínský ředitel Takeda Pharmaceuticals, která testovací sady vyrábí. „Tento úžasný nástroj nám může pomoci porozumět pacientům celiakie, kterým se na dietě nedaří dobře, a zjistit proč,“ dodává Leffler.

Zajímá vás, jak se můžete vyhnout nechtěné kontaminaci lepkem v domácnosti? Tématu jsme se více věnovali již dříve zde.

Zdroj: BeyondCeliac.org
Foto zdroj: BeyondCeliac.org
Pomozte studentce s výzkumem o celiakii

Studenta Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické v Žatci vypracovává maturitní práci na téma celiakie

Pomozte studentce s výzkumem o celiakii
Jaké jsou formy celiakie

Celiakie se vyskytuje v různých formách. Podle internisty Jiřího Latty z Baťovy nemocnice ve Zlíně lékaři u této nemoci klasifi

Jaké jsou formy celiakie