2017-11-10 Užívání antibiotik v raném dětství není spouštěčem cukrovky ani celiakie, tvrdí vědci

Užívání antibiotik v raném dětství není spouštěčem cukrovky ani celiakie, tvrdí vědci

Podle nového výzkumu nesouvisí užívání antibiotik ve velmi raném dětství s rozvojem cukrovky 1. typu nebo celiakií. Vědci tak vyvracejí hypotézu, že užívání antibiotik během prvních několika let života u dětí s vrozenou predispozicí k cukrovce významně zvyšuje riziko rozvoje diabetu.

Výzkum Floridské univerzity zveřejněný portálem JAMA Pediatrics je založen na datech získaných od bezmála 8,5 tisíc kojenců ze čtyř zemí – Finska, Německa, Švédska a USA. Údaje posbírané v průběhu 10 let se zaměřovaly na jednotlivce s potenciálně vysokým rizikem rozvoje cukrovky typu 1, kteří mají diabetes diagnostikovaný mezi příbuznými 1. stupně (tedy u rodiče či sourozence).

U těchto dětí ve věku od 3 měsíců do 4 let se sledovalo podávání běžných antibiotik cefalosporinů, penicilinů a makrolidů, z nichž nejběžněji používané antibiotikum penicilinového typu byl amoxicilin u více než 40 % případů.

Ukázalo se, že užívání antibiotik nemělo vliv na riziko rozvoje dvou zmíněných autoimunitních onemocnění, a to ani podle celkového kumulativního užití. Výzkumníci ovšem nevylučují negativní vliv antibiotik na virové infekce a stav střevní mikroflóry malých dětí.

Podle závěru vědců tak užití nejčastěji předepisovaných antibiotik během prvních 4 let života, bez ohledu na geografickou oblast, nemá být spojováno s rozvojem autoimunitních onemocnění diabetu prvního typu a celiakie.

Zdroj: Jama Pediatrics, www.diabetes.co.uk
Obrázek: Ilustrační foto
Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?

I vzhledem k tomu, že o celiakii toho pořád věda nezná dost, jak ostatně píšeme i na našem webu Bezlepek.cz, zkoumají lékaři ne

Ovlivňuje celiakii kouření cigaret?
Celozrnný švestkový moučník

Podzim bez tmavě modrých plodů slivoní by určitě nebyl tak krásně barevný a voňavý. Kdysi...

Celozrnný švestkový moučník
V září bude Setkání celiaků v Plzni

Již tradiční Setkání celiaků v Plzni se letos uskuteční v sobotu 12. září. Serveru Bezlepek to oznámila předsedkyně Celia clubu

V září bude Setkání celiaků v Plzni