2017-11-27 Zdravější vyprazdňování - štokrle

Zdravější vyprazdňování: Crohnova choroba motivovala dva mladíky k rozjetí zajímavého projektu

Bořit tabu okolo vyměšování, řešit problémy při poruchách vyprazdňování a šířit osvětu, to se daří Pavlovi Čučkovi a Vojtěchu Krajsovi díky jejich záchodové stoličce – štokrleti. Štokrle má za cíl naučit lidi chodit na záchod ve dřepu.

Zpátky k přirozenému způsobu vyprazdňování

Evoluce vymyslela přirozený a zdravý způsob vyměšování, na který jsme, podle autorů štokrlete, trochu pozapomněli. Pro tělo nejpřirozenější způsob vyprazdňování stolice je ve dřepu, kdy kyčelní kloub svírá pětatřicet stupňů s osou těla. Nedochází tak ke stažení tlustého střeva puborektální kličkou jako při sezení na záchodě a stolice střevem prochází snáz a bez tlačení.

Dřevěné štokrle má podle autorů sloužit jako prevence některých střevních nemocí, může ale ulevit i lidem nemocným, kteří mají s vyprazdňováním z různých důvodů problémy. Nemoc jednoho z tvůrců byla ostatně také důvodem, proč se do výroby pomůcky pustili. Vojtěch Krajsa trpí zánětlivým onemocněním střev, Crohnovou chorobou, kvůli které trávil na toaletě dlouhé hodiny. Druhý z autorů trpěl kvůli svému sedavému zaměstnání podobnými problémy, a oběma mužům štokrle ulevilo.

Zajímavý nápad autoři opírají o několik studií, za pravdu jim dávají také odborníci. Do výroby ryze českého výrobku zapojili pracovníky s postižením organizace Ramus a štokrle nabízejí k zakoupení pomocí crowfundingového portálu Hithit.com. Záchodová revoluce, jak štokrle tvůrci nazývají, nadchla už nyní výrazně více lidí, než pro začátek plánovali a na svůj projekt zatím vybrali více než 420 tisíc korun.

Zdroj: hithit.com, stokrle.cz

Je celiakie dědičná?

Mnoho budoucích rodičů celiaků se bojí, že jejich děti budou mít určitě stejnou nemoc. V převážné většině tomu tak ale není. Na

Je celiakie dědičná?
Může celiakie způsobovat zavápenatění mozku?

Běžně slýcháváme o ledvinových nebo žlučových kamenech, které mohou vznikat také usazováním vápníku. Usazování vápníku může mít

Může celiakie způsobovat zavápenatění mozku?