Budoucnost v oblasti výživy: Bezlepkový croissant vytisknutý na 3D tiskárně?

Technologii 3D tisku dnes už zcela běžně využívají výzkumníci i komerční sféra. Nejčastěji tyto speciální 3D tiskárny vyrábí objekty z plastů či kovů; umíte si ale představit 3D tiskárnu, která tiskne jídlo?

Nová platforma 3D tisku může posloužit různým skupinám lidí s dietním omezením. Potřeby celiaků, diabetiků, vegetariánů či veganů inspirovaly dva profesory Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, kteří se rozhodli tisknout personalizované potraviny podle předem daných kritérií. Jedním z vědců je profesor Ido Braslavsky, který novou technologii představil na konferenci zaměřené na novinky a budoucí trendy 3D tisku v průmyslu i výzkumu.

„Jedná se o revoluční koncept. Na jediném zařízení připravíte, smícháte, naformujete a uvaříte personalizovanou potravinu,“ vysvětluje Yaron Daniely, vedoucí společnosti Yissum Resarch  & Development. „Cílem je mít plnou kontrolu nad látkami, ze kterých se pokrm vytváří a připravovat zdravé a chutné pokrmy určené k okamžité konzumaci. Potenciál využití je obrovský, ať už na poli speciální výživy, individualizovaného jídla nebo problému nedostatku potravin v rozvojových zemích,“ doplňuje Daniely.

Speciální 3D tiskárna pracuje s nanocelulózovým vláknem a umožňuje přidávat vazby bílkovin, sacharidů a tuků. Kontroluje strukturu potraviny, a ta z tiskárny vychází vařená, pečená, smažená nebo grilovaná, podle zadání.

3D tisk těsta, Zdroj: Yissum
3D tisk těsta, Zdroj: Yissum

Co nás v blízké budoucnosti čeká v oblasti 3D tisku, jsme se ptali odborníka Ing. Jiřího Šafky, PhD. z Technické univerzity v Liberci. „Technologie 3D tisku zažívá obrovský boom. Původně se využívala spíše v průmyslových odvětvích, dnes už 3D tisk vstupuje do medicíny nebo potravinářství. Už i v České republice si můžete nechat na zakázku vytisknout složitý objekt z čokolády, a další možnosti užití při výrobě potravin se ve světě testují. Velmi nadějné je také využití 3D tisku v biomedicíně. Probíhají experimenty s tiskem biokompatibilních a biodegradabilních materiálů. V budoucnu se tak snad dočkáme tisku například kloubních náhrad na míru nebo celých tkání, chybějících částí nosu, ucha a podobně. Jedná se ale zatím o experimentální medicínu,“ dodává Šafka.

Zdroj: www.celiac.com
Hlavní obrázek: OpenElectronicsOrg (Repro foto youtube.com)